auto sklo frita cierny pasik a bodky
Zaujímavosti

Viete, na čo slúži čierny pásik a bodky na okrajoch čelného skla auta? Celý čas, ste tejto úprave dávali iný význam!

Pravdepodobne aj vy ste sa dnes do práce odviezli autom, alebo prinajmenšom ste sa nedávno presúvali z jedného bodu do druhého a to či už ako šofér alebo ako spolujazdec. Pri pohľade von cez čelné sklo, po jeho okrajoch, ste mohli vidieť tmavé, čierne bodky či čiernu pásku, ktorá lemuje jeho okraje. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, na čo tieto bodky a páska po bokoch slúžia? Odpoveď na túto otázku prináša web dedona.com.

Hneď v úvode treba povedať, že tento čierna pás po obvode čelného skla, sa nazýva frita. Kľudne ale pre naše účely, môžeme tento lem volať aj čierna páska či tmavý pásik. Ide smaltovaný pás, ktorý je doslova zapečený do okrajov čelného skla, sprevádzaný okrajom čiernych bodiek, ktoré vás tak zaujímajú.

Nejde o tienidlo, hoci…

Pravdepodobne ste si hovorili, že ide o estetickú záležitosť, prípadne a tienidlo pred slnečným žiarením. No nie je tomu celkom tak. Frita má ešte v skutočnosti oveľa dôležitejší význam, ako len „tieniť“ či skrášľovať pohľad na auto. Účelom tohto tmavého pásika je poskytnúť hlavne leptavý povrch, ktorý umožňuje riadne osadiť sklo do rámu vášho vozidla. Vďaka tejto úprave môže automechanik, resp. odborník na autosklá, aplikovať lepidlo na fritu. Sklo sa následne prilepí k vozidlu. Inými slovami, tento čierny pás je kontaktným bodom medzi sklom a rámom.

Tu ale výhody tohto tmavého pásu nekončia. Zatiaľ čo dovnútra smerujúca strana frity umožňuje adhéziu na sklo, vonkajšia strana frity pôsobí ako štít proti UV žiareniu, aby chránila adhéznu väzbu, ktorá by inak zoslabovala neustálym vystavením priamemu slnečnému žiareniu. Rovnako treba povedať, že frita taktiež schováva lepidlo použité na inštaláciu čelného skla a poskytuje „vyleštenejší“ vzhľad. Ak sa pýtate na čierne bodky okolo tejto pásky, tak ich efekt zväčšovania a zmršťovania poskytuje vizuálne príťažlivejší prechod od čierneho okraja frity k priehľadnému sklu a tiež poskytuje malé množstvo rozptylu tepla. Samozrejme, bodky rovnako poskytujú aj určitú úroveň slnečného tieňa.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť