auto farba nehoda
Veda a technika, Zaujímavosti

Autá tejto farby sú účastníkom nehôd častejšie, než iné. Toto je dôvod, prečo sa tak deje! Akej farby máte auto vy?

Hoci podľa štatistických údajov Ministerstva vnútra Slovenskej republiky počet smrteľných dopravných nehôd na slovenských cestá medziročne v rokoch 2021 a 2022 mierne stúpol, na druhej strane počet dopravných nehôd spôsobených vplyvom alkoholu, klesol .

Našťastie väčšina dopravných nehôd nemá za následok smrť alebo vážne zranenie. V roku 2022 došlo na Slovensku ku 12 065 dopravným nehodám, z ktorých 244 bolo smrteľných, ďalších 882 osôb sa pri nehodách zranilo ťažko a 4 825 sa zranilo iba ľahko.

Dopravné nehody sú komplexným javom, kde viacero faktorov môže prispieť k ich vzniku. Medzi tieto faktory patria ľudská alebo mechanická chyba, prekročenie rýchlosti, požívanie alkoholu a drog, zlé značenie, zbytočné riskovanie alebo rozptyľovanie. Aj keď tieto faktory dominujú štatistikám, existuje jedna variácia, ktorá môže tiež ovplyvniť vaše šance na účasť v dopravnej nehode a to je farba vášho vozidla.

Farba vozidla je len jednou z príčin dopravných nehôd

Výskum v oblasti bezpečnosti na cestách, realizovaný ešte v roku 2007 na Monash University, použil údaje o nehodách z rokov 1987 až 2004 vo Victorii a Západnej Austrálii na skúmanie vzťahu medzi farbami áut a frekvenciou nehôd. Výsledky tejto štúdie prekvapivo ukázali, že čierne autá sú častejšie zapojené do dopravných nehôd než autá inej farby. Hlavným dôvodom tejto skutočnosti je viditeľnosť. Čierne vozidlá sú výrazne ťažšie viditeľné, najmä v nočných hodinách. Štúdia uviedla, že jazda na čiernom aute môže zvýšiť riziko nehody o 12 % v porovnaní s jazdou na bielom aute.

Avšak čierna farba nie je jedinou rizikovou, podľa tejto štúdie predstavujú jazdy v šedých autách riziko 11 %, v strieborných autách 10 %, modrých a červených autách 7 %, zatiaľ čo biele autá sa ukázali ako najbezpečnejšie pre vodičov. To isté platí aj pre oranžové, žlté a zlaté vozidlá.

Doktor Stuart Newstead, vedúci výskumný pracovník na Monash University Accident Research Centre tvrdí, že austrálska štúdia je pravdepodobne najkomplexnejšou v oblasti skúmania vzťahu medzi farbou vozidla a rizikom nehody.

„Predchádzajúce medzinárodné štúdie sa venovali predovšetkým viditeľnosti a farbe vozidla, ale nepreberali iné faktory, ktoré môžu ovplyvniť riziko nehody, ako je demografia vodičov,“ poznamenal.

Dôležité je poznamenať, že farba auta má menší vplyv na riziko nehody v podmienkach s obmedzenou viditeľnosťou, najmä v noci. Tento fakt môže byť spôsobený tým, že farba sa v tme ťažšie rozoznáva, ale použitie svetlometov výrazne zmierni tento vplyv. Doktor Newstead zdôraznil, že i keď farba auta môže zvýšiť riziko nehody, významnejším faktorom je stále správanie vodiča počas jazdy.

Táto štúdia nám ukazuje, že voľba farby auta môže mať istý vplyv na bezpečnosť na cestách, ale vodičova zodpovednosť a dodržiavanie pravidiel cestnej premávky zostávajú kľúčovými faktormi v prevencii dopravných nehôd.

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť