cierny trojuholnik v lietadlo symbol co znamena
Zdroj: Mircea - All in collections z Pixabay, úprava Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Na čo slúži symbol čierneho trojuholníka vo vnútri lietadla? Ľudia mu často dávajú nesprávny význam

Lietadlá sú pre mnohých fascinujúce stroje, ktoré nás dokážu dopraviť z jedného konca Zeme na druhú stranu našej planéty a to len za zlomok času, ktorý by nám to trvalo prejsť autom či iným dopravným prostriedkom. Tieto kovové monštrá, ktoré zväčša vážia medzi 153 až 220 tonami a lietajú vo výške okolo 10 až 12 kilometrov nad morom, ale v sebe schovávajú viacero viac a menej technologických prvkov či iných zaujímavosti. Nedávno sme si napríklad povedali, na čo slúžia malé antény na krídlach. Mnohí si mylne myslia, že ide o komunikačné antény. V skutočnosti ale ide o zariadenia, ktoré voláme statické knôty, ktoré odvádzajú statickú elektrinu z lietadla späť do atmosféry. Ak by lietadlo nebolo vybavené týmito drobnými zariadeniami, tak by statická elektrina mala potenciál narušiť funkčnosť komunikačných a navigačných zariadení.

Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavosť, ktorá v tomto prípade ale nie je ani tak technológia, ale len obyčajný čierny trojuholník, ktorý je nakreslený vo vnútri kabíny nad jednou radou kresiel, kde sú pasažieri. Budete prekvapení, na čo slúži.

Ľudia tomuto trojuholníka dávajú často nesprávne vysvetlenie

Mnoho ľudí si význam tohto trojuholníka vysvetľuje nesprávne. Niekedy si ľudia myslia, že trojuholník slúži ako tajný ukazovateľ núdzových východov pre prípad evakuácie. Rovnako existuje mýtus, že oblasť okolo čierneho trojuholníka je najbezpečnejším miestom na sedenie v prípade havárie. Častým vysvetlením, s ktorým sa môžete stretnúť, je aj to, že niektorí ľudia veria, že trojuholník ukazuje na miesto v lietadle, kde je hluk motora alebo aerodynamický hluk najnižší. Stretnúť sa ale môžete aj s menej častým vysvetlením, že ide o indikátor optimálnej vyváženosti lietadla. Prezradíme vám ale, že ani jedno z vysvetlení vyššie, nie je pravdivé. Na čo teda slúži tento na prvý pohľad neužitočný čierny trojuholník?

Na čo slúži čierny trojuholník vo vnútri kabíny lietadla?

Tento čierny trojuholník slúži ako vizuálna pomôcka pre posádku. Možno sa teraz pýtate, na či im slúži. Odpoveď je pomerne jednoduchá. Ak ste dobrým pozorovateľom, tak vám nemohlo uniknúť, že je umiestnený v časti trupu, z ktorého je výhľad na krídla lietadla. V skutočnosti z tohto bodu je najlepší výhľad na krídla lietadlá, aký môžete mať. Už asi tušíte, kam smerujeme. Ide o optimálny bod pre vizuálnu kontrolu krídiel lietadla. To umožňuje posádke efektívne monitorovať rôzne aspekty letu, ako sú napríklad poloha klapiek alebo prítomnosť ľadu na krídlach počas letu, ak je to potrebné.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť