Pracka a bakterie_titulka
Zaujímavé videá

Pri akej teplote periete svoje oblečenie? Viete, ako prať, aby sa zničili baktérie?

Väčšina z nás by si myslela, že práčka v našej domácnosti, je miestom, kde by sa mali baktérie ničiť a nie uchovávať. S pravidelným používaním práčky by sme sa domnievali, že mikroorganizmy nemajú šancu prežiť. Avšak, pravda je trochu iná, vnútro práčky môže byť dokonalou živnou pôdou pre baktérie a choroboplodné zárodky, píše web inthewash.co.uk.

Dôležitým faktom je, že aj keď práčka pracuje s vodou a pracími prostriedkami, nie všetky baktérie a mikroorganizmy sú odstránené. Ak ich nevyčistíme správne, môžu sa usadiť a nakoniec sa prenášať na ďalšiu dávku bielizne, ktorú vložíme do práčky. Tento nežiaduci jav môže viesť k takzvanej krížovej kontaminácii. To znamená, že ak najprv vyperieme ponožky a nohavice a potom utierky, môžeme potenciálne preniesť baktérie zo špinavého oblečenia na utierky, ktoré používame na utieranie riadu.

Aká teplota je teda potrebná na účinné zabitie baktérií v práčke? Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že teplota aspoň 60 °C je nevyhnutná. Odborníci radia prať bielizeň na 60 °C, aby sa minimalizovalo riziko šírenia infekcií. V prípade, že by sa bielizeň prala na nižších teplotách, odporúča sa použiť dezinfekčný prostriedok na bielizeň, aby sa zabezpečilo, že baktérie budú zničené.

Pokusom sa ukázalo, že bielizeň vypraná pri 40 stupňoch mala po vypraní iba o 14 % menej baktérií než pred vypraním, čo jasne dokazuje, že 40 stupňov nie je dostatočná teplota na účinné zabitie väčšiny baktérií.

Na teplote pri praní oblečenia záleží

Baktérie sa do práčky dostávajú prostredníctvom noseného oblečenia, domácej bielizne a pritekajúcej vody. Očakáva sa, že proces prania zabezpečí bielizeň, ktorá je čistá nielen vizuálne, ale aj z hygienického hľadiska, vysvetľuje web ncbi.nlm.nih.gov.

V Európe sa zvykne bielizeň prať pri teplotách od 30 do 40 °C, čo vytvára priaznivé prostredie pre prežitie či dokonca množenie baktérií. V kontraste k tomu, v Číne, Južnej Kórei, Japonsku a v USA je studená voda najpreferovanejším výberom pri praní bielizne. Predpokladá sa, že iba 5 % praní v amerických domácnostiach sa uskutočňuje pri teplotách 60 °C alebo vyšších. Táto teplota sa odporúča na účinné zničenie prípadných patogénnych baktérií, ako napríklad druhov Staphylococcus aureus a Staphylococcus epidermidis, ktoré sú schopné prežiť aj pracie cykly pri teplote 50 °C.

Pri nižších teplotách prania, napríklad pri 40 °C, je dezinfekcia účinná len pri použití bielidiel. Tieto bielidlá, najmä na báze chlóru a peroxidu, sú stále bežné v nemocniciach, na rozdiel od domácností, kde sa obvykle nepoužívajú. Bežné domáce čistiace prostriedky sú navrhnuté predovšetkým na odstránenie špiny a škvŕn, nie na dezinfekciu. Dôkladné vysušenie bielizne síce môže účinne znížiť bakteriálnu záťaž, no pomalý proces sušenia vedie k značnému množeniu baktérií, čo vedie k tvorbe zápachu v bielizni.

Navyše baktérie, ktoré prežijú v práčke, vytvárajú biofilmy a sú odolnejšie voči použitým čistiacim prostriedkom. Moderné práčky často obsahujú veľa plastových komponentov, čo je ideálne pre tvorbu týchto biofilmov obsahujúcich množstvo potenciálnych ľudských patogénov, niekedy aj viac ako toalety. Aby sa predišlo tvorbe týchto biofilmov, väčšina výrobcov práčok odporúča pravidelné pranie pri vysokých teplotách, ktoré sa má vykonávať mesačne.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť