stratene ponozky
Zaujímavosti

Po vypraní takmer vždy nejaká ponožka chýba a nemá svoj pár. Kam sa všetky podeli?

Keď ste naposledy vyložili bielizeň z práčky a zistili ste, že jedna z vašich obľúbených ponožiek je nezvratne stratená, nemuseli ste byť sami. Stáva sa to mnohým z nás a chýbajúce ponožky zostávajú záhadou, ktorá trápi milióny ľudí po celom svete.

Tajomné miznutie ponožiek z práčky, je problém, ktorý nepozná hranice. Stal sa tak rozšíreným, že sa mu venovala osobitná štúdia, ktorá sa snažila preskúmať rozsah tohto fenoménu, ktorý trápi mnohých z nás. Na tému upozornil portál omnicalculator.com. Chýbajúce ponožky nie sú len nevinným každodenným problémom, ale majú významný vplyv na našu domácnosť a peňaženky.

Problém straty ponožiek získal toľko pozornosti, že bol vypracovaný dôkladný výskum na jeho preskúmanie. Špeciálna štúdia o záhade chýbajúcej ponožky sa zameriava na zistenie, koľko ponožiek v skutočnosti zmizne a aké faktory môžu byť za týmto záhadným javom. Výskumníci sa pokúšali nájsť spoľahlivú rovnicu, ktorá by opisovala túto stratu a pomohla nám pochopiť, prečo sa to deje tak často.

Jedným z výsledkov tejto štúdie je kalkulačka indexu straty ponožiek, pomocou ktorej môžete zistiť, koľko ponožiek zmizne vo vašej domácnosti každý mesiac a koľko peňazí miniete na ich nahradenie.

O koľko ponožiek prídete mesačne?

Renomovaný psychológ Simon Moore z agentúry pre stratégiu správania Innovationbubble a štatistik Geoff Ellis z Evolution sa spojili v úsilí vyriešiť záhadu zmiznutých ponožiek. Po analýze tisícov prípadov straty ponožiek prišli s novým a spoľahlivým vzorcom, ktorý môže poskytnúť odpovede na túto večnú záhadu.

Vzorec nazvaný ako index straty ponožiek, bol vyvinutý s cieľom preskúmať a vysvetliť, prečo a ako ponožky miznú z bubna práčky. Tento vzorec je nasledovný:

Index straty ponožiek = [L(p * f) + C(t * s)] – (P * A)

Kde:

L znamená veľkosť bielizne, ktorá sa vypočíta ako počet osôb v domácnosti, teda p, vynásobený frekvenciou prania za týždeň f.

C predstavuje zložitosť prania a získa sa vynásobením počtov praní, vykonaných vašou domácnosťou za týždeň ako t a počtom ponožiek vypratých za týždeň ako s.

P je váš subjektívny odhad pozitívnosti prania bielizne, meraný na stupnici od 1 do 5.

A znamená stupeň pozornosti, čo zahŕňa počet opatrení vykonaných pred praním. Preventívne opatrenia môžu zahŕňať kontrolu vreciek, , otočenie oblečenia správnym smerom či rozbalenie ponožiek.

Tento vzorec sa snaží kvantifikovať rôzne faktory, ktoré môžu ovplyvniť stratu ponožiek v domácnosti, od počtu praní a ich zložitosti po pozornosť, ktorú venujete pripraveniu bielizne na pranie.

Ak sa rozhodnete preskúmať vnútro svojej práčky, môžete nájsť svoje stratené ponožky na najprekvapujúcejších miestach. Často sa ukážu zaklinené medzi vnútorným a vonkajším bubnom či v odtokovom potrubí.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť