obezita
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo náš organizmus spaľuje menej kalórií s rastúcim vekom, hoci jeme a cvičíme rovnako?

Nie vždy je dôvod, prečo priberáme na váhe, záhadou. Vo väčšine prípadov je to jednoduché, konzumujeme viac kalórií, ako spaľujeme, pričom kombinácia nadmerného príjmu potravy a nedostatočnej fyzickej aktivity je často vinníkom nárastu na váhe. Avšak, niekedy sa môže zdať, že priberáme bez zjavného dôvodu a môžeme byť prekvapení množstvom faktorov, ktoré na tom môžu mať podiel, vysvetľuje portál harvard.edu.

Príčiny nárastu hmotnosti spojené s vekom sú jedným z týchto menej zrejmých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť náš stav. Starnutie prináša so sebou fyziologické zmeny, ktoré sa môžu prejaviť na váhe. Jedným z hlavných faktorov je strata svalovej hmoty, ktorá začína postihovať väčšinu ľudí od stredného veku. Podľa odborníkov strácame približne 1% svalovej hmoty ročne, čo má priamy vplyv na našu silu a metabolizmus.

„Menšie svaly spotrebujú menej kalórií. Ak sa vaša strava nezmení, skonzumujete viac kalórií, ako potrebujete. Prebytok sa ukladá ako tuk,“ hovorí doktorka Caroline Apovian, špecialistka na medicínu obezity.

Okrem úbytku svalovej hmoty sú tu aj ďalšie faktory

Hoci vekové zmeny sú nevyhnutnou súčasťou ľudského života, málokto si uvedomuje ich potenciálny vplyv na hmotnosť. Niektoré z týchto zmien sa môžu javiť ako nepriamo spojené s týmto aspektom života, no môžu mať významný dosah na náš metabolizmus a chuť do jedla. Tu sú tri kľúčové faktory, ktoré súvisia s vekom a jeho vplyvom na hmotnosť.

S pribúdajúcim vekom sa zdá byť ťažšie zvládať stres. Ako tvrdia odborníci, neustály stres môže viesť k trvalo vysokým hladinám stresového hormónu kortizolu v tele. Kortizol má za úlohu pomôcť telu doplniť zásoby energie, ale jeho nadmerná prítomnosť môže mať nežiaduce účinky. Pre niektorých jednotlivcov to môže zvýšiť chuť do jedla, pretože telo si myslí, že potrebuje energiu. Okrem toho môže spôsobiť ukladanie nadbytočnej energie vo forme tuku.

S vekom sa mení aj kvalita spánku, čo môže mať významný vplyv na hmotnosť. Ak trpíme chronickým nedostatkom spánku, ktorý nám denne prináša iba šesť alebo menej hodín oddychu, môže to ovplyvniť hormóny, ktoré regulujú našu chuť do jedla. Krátky spánok sa spája s vyššími hladinami hormónov, ktoré zvyšujú hlad a s nižšími hladinami hormónov, ktoré signalizujú nasýtenosť.

U starších mužov a žien dochádza k prirodzenému poklesu niektorých pohlavných hormónov. U žien sú nízke hladiny estrogénu spojené so spánkovými problémami a nadmerným nahromadením telesného tuku. U mužov je znížená hladina testosterónu spojená so stratou svalovej hmoty. Tieto hormonálne zmeny môžu mať dopad na telovú hmotnosť a zloženie tela mužov a žien vo vyššom veku.

Je dôležité poznamenať, že vekom spojené zmeny nie sú nevyhnutne neodvratné a existujú spôsoby, ako ich riadiť. Zdravý životný štýl, vrátane vyváženej stravy, pravidelného cvičenia a riadenia stresu, môže pomôcť minimalizovať ich vplyv na hmotnosť a celkové zdravie.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť