preco mame 5 prstov
Ľudské telo, Zaujímavosti

Prečo máme na každej ruke po 5 prstov a nie napríklad po 7 alebo viac?

Pravdepodobne ste ich už dnes použili, vaše prsty. Ráno ste pomocou nich chytili zubnú kefku a umyli ste si zuby. Neskôr ste si nakrájali pečivo a natreli ho maslom či pomazánkou. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, prečo máme po 5 prstov na každej ruke a nohe a nie napríklad po dva alebo po desať? Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál askdruniverse.wsu.edu.

Hoci ľudia sú jedným z mála zvierat, ktoré dokážu dať „high five“, tak v skutočnosti nájdeme v zvieracej ríši mnoho ďalších živočíchov, ktoré majú päť prstov.

Pochádzame z rodiny primátov, čo znamená, že našimi vzdialenými príbuznými sú opice, ľudoopy a dokonca aj lemury. No namiesto pazúrov, máme na konci prstov vankúšiky a nechty, ktoré nám pomáhajú s hmatom.

Mnoho stavovcov má rovnaký počet prstov ako my. No pravdou je, že niektoré z nich ich majú viac, prípadne o niečo málo menej prstov. Fosílne dôkazy niektorých skorých stavovcov ukazujú, že niektoré tvory mali šesť, sedem alebo dokonca osem prstov. No to stále neodpovedá na základnú otázku, prečo ich máme na každej končatine po päť.

Jednoznačnú odpoveď na túto otázku nepoznáme, no…

To, ako znie odpoveď na otázku, prečo máme päť prstov, závisí od toho, koho sa ju opýtate. No ak by ste sa opýtali biológa, tak by vám pravdepodobne povedal, že za to môže evolúcia.

Živočíchy vrátane nás, majú tendenciu zachovať si v priebehu času vlastnosti, ktoré im pomáhajú prežiť v prostredí. Volá sa to adaptácia. V priebehu času dochádza k vývoju živočíchov a výnimkou nie sú ani ľudia, a možno tomu nebudete veriť, ale aj dnes sa vyvíjame a s vysokou pravdepodobnosťou za 10 či 20-tisíc rokov, budeme vyzerať o niečo inak, ako je tomu dnes.

Darwinova teória evolúcie vo svojej najjednoduchšej podobe hovorí, že každý živočích sa vyznačuje jemnými rozdielmi od predošlej generácie, ktoré zdedil po svojich rodičoch. Nazval ich variace. Pre lepšiu predstavu si predstavte, že ak by vaši rodičia chodili celý život bosí, tak by im stvrdla pokožka na nohách. A je vysoko pravdepodobné, že aj vy, keď sa im narodíte, tak budete mať predispozíciu, aby ste mali o niečo málu tvrdšiu pokožku na chodidlách. Ak budete mať neskôr potomkov, tak aj u nich je vysoká pravdepodobnosť, že budú mať o niečo tvrdšiu kožu na spodkoch nôh a podobne. Treba ale podotknúť, že tieto zmeny môžu trvať aj tisícky rokov, kým sa vyvinú do aktuálnej podoby. Dobrým príkladom sú kone, ktorých predkovia mali päť prstov, no dnes majú iba jeden.

Táto zmena, alebo vývoj organizmu, umožňuje zvieratám vysporiadať sa s problémami, ktorým čelia v prostredí, v ktorom žijú. No vráťme sa späť k ľuďom a odpovedi na otázku, prečo máme päť prstov. Ak by ste sa opýtali biológa, prečo máme na nohách či rukách po päť prstov, tak by vám pravdepodobne povedal, že to v určitej fáze darwinovského putovania nášho druhu, prinieslo výhodu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť