mlieko a krava
Zaujímavosti, Zvieratá

Napadlo vás niekedy, prečo je kravské mlieko biele? A viete, odkiaľ sa berie jeho farba?

Mlieko je jedným z najbežnejších nápojov, ktoré konzumujeme každý deň, no málokedy sa zamýšľame nad tým, prečo má práve bielu farbu.

Odpoveď na túto otázku je spojená s fyzikou svetla a chemickým zložením mlieka, píše web researchgate.net. Mlieko je biele vďaka jedinečnej kombinácii svojho chemického zloženia a fyzikálnych vlastností, ktoré ovplyvňujú to, ako svetlo interaguje s jeho zložkami. Tukové guľôčky a micely kazeínu rozptyľujú svetlo rovnomerne, čo vedie k bielej farbe. Chemické zložky, ako karotenoidy a riboflavín, môžu jemne ovplyvniť odtieň mlieka, zatiaľ čo procesy spracovania môžu prispieť k jeho stabilite. Tieto faktory spolu vytvárajú typický vzhľad mlieka, na ktorý sme zvyknutí.

Záhada bielej farby odhalená!

Mlieko je zložitá tekutina, ktorá obsahuje rôzne zložky, ako sú voda, tuky, bielkoviny, laktóza, teda mliečny cukor, vitamíny a minerály. Najdôležitejšími zložkami, ktoré ovplyvňujú jeho farbu, sú tukové guľôčky a proteín nazývaný kazeín. Tieto zložky sú suspendované vo vode, čo znamená, že sú rozptýlené v tekutine bez toho, aby sa v nej úplne rozpustili.

Farba objektu je daná tým, ako odráža alebo absorbuje svetlo. Viditeľné svetlo je zmesou rôznych farieb, ktoré môžeme vidieť ako biele svetlo. Keď svetlo dopadne na objekt, niektoré farby sú absorbované a iné odrážané. Farba, ktorú vidíme, je výsledkom kombinácie farieb, ktoré sú odrážané.

V prípade mlieka sú bielkoviny a tuky vo forme malých častíc rozptýlené vo vode. Keď svetlo prechádza mliekom, narazí na tieto častice a je rozptýlené. Tento proces spôsobuje, že všetky farby svetla sú rozptýlené rovnomerne, čo má za následok biely vzhľad mlieka.

Kazeín, ktorý tvorí približne 80 % bielkovín v mlieku, sa nachádza vo forme micel, teda malých guľôčok s priemerom okolo 150 nanometrov. Tieto micely majú jedinečnú schopnosť rozptyľovať svetlo, čo prispieva k bielej farbe mlieka. Tukové guľôčky, ktoré sú väčšie ako micely kazeínu, tiež prispievajú k rozptylu svetla.

Krmivo či pasterizácia majú na farbe mlieka tiež svoj podiel

Farba mlieka môže byť ovplyvnená aj inými chemickými zložkami, ako sú karotenoidy a riboflavín. Karotenoidy sú žlté až oranžové pigmenty, ktoré sa nachádzajú v krmive pre dobytok a môžu byť prenesené do mlieka. Riboflavín, známy tiež ako vitamín B2, je zeleno-žltý pigment prítomný v mlieku. Tieto pigmenty môžu jemne ovplyvniť farbu mlieka, najmä ak je jeho obsah tuku znížený.

Procesy ako pasterizácia môžu tiež ovplyvniť farbu mlieka. Pasterizácia, ktorá zahŕňa ohrev mlieka na vysoké teploty na zničenie baktérií, môže mierne zmeniť farbu mlieka tým, že ovplyvňuje proteíny a iné zložky, no celkový biely vzhľad zostáva nezmenený.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť