kava
Ľudské telo, Veda a technika

Kofeín môže mať prekvapivý a nie v dobrom slova zmysle vplyv na schopnosť mozgu učiť sa, naznačujú vedci

Možno aj vy začínate deň so šálkou kávy, aby ste dostali do seba kofeín a nakopli sa. Kofeín sa vo všeobecnosti považuje za široko používaný psychostimulant. No rozmyšľali ste niekedy nad tým, ako na nás vplýva kofeín? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s portálom sciencealert.com.

Portál sa pozrel na štúdiu vedcov z Neuromodulation Research Facility v Butler Hospital v Providence, Rhode Island, ktorá naznačuje, že pravidelné pitie veľkého množstva kávy, môže mať na náš mozog negatívny účinok. Výskumníci totiž spochybnili hypotézu, že kofeín podporuje plasticitu mozgu. K tomuto záveru došli po analýze dvoch menších prác, ktoré sledovali 20 jedincov, u ktorých boli neskôr skúmané mozgové signály, ktoré súvisia s ukladaním spomienok.

Predtým, ako sa vrhneme na samotnú štúdiu, tak treba podotknúť, že ide o predbežné výsledky a vzhľadom na veľkosť vzorky, zistenia nemožno automaticky aplikovať na všeobecnú populáciu ako fakt. Skôr ide o štúdiu, ktorá nabadá na to, aby sme sa tejto téme venovali hlbšie.

Veľá kofeínu negatívne vplýva na schopnosť učiť sa a plasticitu mozgu, tvrdia vedci

Výskumníci v publikovanej štúdii hovoria, že chronické užívanie kofeínu by mohlo obmedziť schopnosť učenia sa alebo plasticitu mozgu.

Adenozín je signálnou chemikáliou v mozgu, ktorá v nás vyvoláva pocit ospalosti, no kofeín dokáže túto signálnu látku blokovať. Vďaka tomu sa cítime viac bdelí. Adenozín je rovnako ale aj látkou, ktorá vplýva na proces, ako neurónové bunky v mozgu posilňujú vzájomné spojenia. Ide o kľúčový proces, ktorý sa spája so schopnosťou prijímať a spracovávať nové informácie.

Vedci v ich práci analyzovali 20 ľudí z čoho 16 pilo do 5 šálok kofeínových nápojov denne. Zvyšní ľudia sa kofeínu vyhýbali. Výskumníci následne navrhli experiment tak, aby stimuloval pripravenosť mozgu učiť sa. Výskumníci v ďalšom kroku sledovali známky elektrických impulzov v nervovom systéme účastníkov experimentu. Zistili, že u tých, ktorí nepili kofeínové nápoje, boli tieto impulzy výrazne silnejšie. To napovedá, že pravidelný príjem kofeínu vo veľkých dávkach môže tlmiť plastickú reakciu mozgu.

Toto zníženie plasticity mozgu naznačuje, že denný vysoký príjem kofeínu by mohol ovplyvniť naše kognitívne funkcie. Je však dôležité pristupovať k týmto zisteniam opatrne. Je potrebné prízvukovať, že zatiaľ to je len hypotéza. Výskumníci vo svojej práci rovnako prízvukujú, že plasticita u chronických denných užívateľov kofeínu nebola doposiaľ riadne preskúmaná.

„Je dôležité poznamenať, že závery z tejto štúdie zostávajú predbežné, keďže v skupine NKJ boli iba štyri subjekty (v porovnaní so 16 v skupine CU)“, hovoria vedci. „Nerovnováha medzi skupinami CU a NCU odráža inherentnú slabosť v našich post hoc kovariátnych analýzach. Budúce štúdie môžu vyriešiť toto obmedzenie selektívnym náborom zodpovedajúcich respondentov,..“, dopĺňajú.

Ale aj napriek nedostatkom v štúdii, sú predbežné zistenia dostatočne presvedčivé na to, aby si vyžiadali hlbšie preskúmanie tejto problematiky.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť