umyvanie cistenie
Jednohubky, Zaujímavosti

Sóda bikarbóna je pre vašu domácnosť hotový zázrak! Viete, v čom všetkom vám hravo uľahčí život?

Sóda bikarbóna je jednou zo zázračných látok, ktoré majú široké využitie nielen v kuchyni, ale aj pri domácom čistení. Pozrite si niektoré užitočné tipy, ako zatočiť s pachmi a špinou v domácnosti. Na tému upozornil portál goodhousekeeping.com.

Niektoré zvyšky jedla môžu na plastových nádobách zanechať svoju stopu. Na osvieženie nádob a odstránenie pachov utrite nádoby čistou špongiou posypanou sódou bikarbónou. Na odstránenie škvŕn namočte nádoby do roztoku štyroch polievkových lyžíc sódy bikarbóny a litra teplej vody.

Rovnaký trik pri odstraňovaní pachov platí aj v prípade chladničiek. Jedlá sóda absorbuje silné pachy aromatického jedla, tak aby nezmenili chuť ostatných potravín.

Ak sa vám zdá, že vaše kuchynské hubky začínajú pôsobiť zatuchnuto a potrebujú osvieženie, môžete vyskúšať jednoduchý trik. Stačí ich namočiť do roztoku jedlej sódy a vody, čo im pomôže získať novú sviežosť a predĺžiť ich životnosť. Je však dôležité mať na pamäti, že hubky by sa mali vymeniť každé dva až tri týždne v závislosti od toho, ako často sú používané.

hubka plna bakterii

Zdroj: vygenerované cez AI (labs.openai.com (DALLE))

Plesne v kúpeľni môžete zas odstrániť pomocou roztoku sódy bikarbóny a vody. Stačí vlhkou špongiou očistiť vaňu, dlaždice, umývadlo a sprchový záves a potom dôkladne opláchnuť, čo zanechá vaše povrchy lesklé a bez zápachu. Upchatý odtok môžete tiež ľahko vyčistiť pomocou sódy bikarbóny a octu. Stačí do odtoku naliať 1/2 šálky sódy bikarbóny, potom 1/2 šálky octu a nechať pôsobiť. Po piatich minútach je potreba opláchnuť horúcou vodou.

Jedlá sóda ako účinná pomoc pri pohlcovaní pachov z tkanín

Pachy z mäkkých povrchov, ako sú čalúnené plochy, môžete ľahko odstrániť pomocou sódy bikarbóny. Stačí povrchy posypať touto látkou, nechať pôsobiť asi 15 minút a potom ich dobre povysávať. Tento trik je možné využiť rovnako aj na osvieženie matraca.

Podobne ako čalúnenie, aj miesto na spanie vášho domáceho miláčika môže časom získať nepríjemný zápach. Na jeho odstránenie môžete použiť rovnakú metódu, posypať peliešok sódou bikarbónou, nechať pôsobiť a potom dôkladne povysávať alebo vyprášiť.

Rovnako aj páchnuce tenisky môžete jednoducho osviežiť pomocou sódy bikarbóny. Stačí ich posypať touto látkou a nechať pôsobiť, potom ich vyklepať a budú opäť svieže.

Ak plyšové hračky vašich detí začnú pohlcovať prach, môžete im pomôcť zbaviť sa prachu a nečistôt. Stačí ich vložiť do veľkého plastového vrecka spolu s hrnčekom sódy bikarbóny, zavrieť vrecko a dôkladne pretrepať. Sóda bikarbóna pomáha absorbovať nečistoty a prach, čo zanechá plyšáky čisté a svieže.

Tieto jednoduché triky s jedlou sódou vám môžu pomôcť udržať váš domov čistý a svieži a to bez použitia agresívnych čistiacich prostriedkov. Stačí mať po ruke sódu bikarbónu a vaša domácnosť bude vždy pripravené na návštevu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť