Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Ako dlho trvá, kým jedlo, ktoré zjete, prejde tráviacim trakom a zvyšky sa „objavia“ na druhej strane?

Jedlo je neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Vo svojej podstate je to naše palivo, bez ktorého by nám došla životná sila a nemohli by sme existovať. Je to ako benzín pre auto. No rozmýšľali ste niekedy, ako dlho trvá jedlu, kým prejde našim tráviacim traktom? Poďme sa na to spolu teraz pozrieť. Na tému upozornil portál hawaii.edu (University of Hawai), ktorý podrobne popísal ako ľudské telo spracováva prijaté jedlo.

Trávenie začína ešte predtým, ako dáme jedlo do úst

Pravdepodobne sa vám už stalo, že ste pomysleli na jedlo a vaše ústa zaplavili sliny. Nedeje sa to len tak. Trávenie začína totiž ešte predtým, ako dáme jedlo do úst. Keď ste hladní, vaše telo posiela signál do mozgu, že je čas jesť. Mozog následne pripravuje vaše telo na to, aby bolo pripravené skonzumovať a spracovať jedlo.

Potom, ako dáte jedlo do úst, tak ho mechanicky zubami rozdrvíte a sliny prispievajú k tomu, aby došlo k jeho navlhčeniu a dalo sa ľahko prehltnúť. No to nie je všetko. Sliny okrem iného obsahujú aj enzýmy, ktoré pomáhajú štiepiť sacharidy na cukry.

Ako jedlo prehltnete, tak na rad prichádzajú ďalšie procesy, ktoré rozkladajú zložky jedla na ešte menšie, ktoré sa môžu absorbovať a vstrebať do tela. Na to, aby sa tak stalo, tráviaci systém funguje na dvoch úrovniach: mechanicky na pohyb a miešanie požitého jedla a chemicky na rozklad veľkých molekúl. Menšie molekuly živín sa potom môžu absorbovať a spracovať bunkami v celom tele na energiu alebo sa použiť ako stavebné bloky pre nové bunky.

Takto naše telo spracováva potravu

Jedlo predtým, ako vylúčime zvyšky, musí prejsť viacerými ale orgánmi. Najprv prejde ústami, hltanom. Potom smeruje do pažeráka, žalúdka, tenkého čreva, hrubého čreva a potom do konečníka. A to, čo zostalo po jedlo, vylúčime.

Ako dlho trvá, kým jedlo prejde tráviacim traktom?

Jedlo ale cez náš tráviaci systém „nepadá“ len tak. Tráviaci trakt je obklopený hladkým svalstvom, ktorého kontrakcie (známe ako peristaltika) jedlo posúvajú smerom dole.

Prejdime ale teraz k otázke, ktorú sme si položili na začiatku. Ako dlho trvá jedlu, kým ho strávime a zvyšky vylúčime? Proces trávenia prebieha v štyroch základných krokoch. Prvým je príjem potravy do tráviaceho traktu. Pod tým ale chápeme „prípravu“. Teda ovoňanie jedla, spustenie procesov na to, aby telo sa pripravilo a podobne. V ústach začína druhá fáza, kde začína mechanické a chemické štiepenie potravy. Potom jedlo prehltneme a nasleduje „nedobrovoľná fáza“ trávenia jedla, ktorú už nemáme vo svojich rukách. Trávenie totiž nevieme len tak zastaviť.

„Dĺžka času stráveného jedlom v žalúdku sa líši v závislosti od zloženia makroživín jedla. Jedlo s vysokým obsahom tuku alebo bielkovín sa rozkladá dlhšie ako jedlo bohaté na sacharidy. Úplné vyprázdnenie obsahu žalúdka do tenkého čreva zvyčajne trvá niekoľko hodín po jedle.“

Takmer všetky zložky potravy sú úplne rozložené na najjednoduchšie jednotky v prvých 25 centimetroch tenkého čreva.

„Po jedle trvá asi šesť až osem hodín, kým jedlo prejde žalúdkom a tenkým črevom.“

Tretím krokom trávenia je absorpcia živín, ktorá sa odohráva v zostávajúcej dĺžke tenkého červa, čo je približne 5 metrov. Plocha tenkého čreva má zväčša záhyby, ktoré sú pokryté ešte menšími výbežkami, nazývanými mikroklky, čo nám dáva obrovskú plochu na absorbovanie živín z jedla (pod obrovskou plochou myslíme skutočne obrovskú. Môže dosiahnuť až 200-metrov štvorcových!). Strávené živiny sú absorbované buď do kapilár alebo lymfatických ciev a ďalej sú distribuované do nášho tela.

Nespracované živiny sú na ceste von

Samozrejme, nie všetko dokáže naše telo spracovať (zvyčajne menej ako desať percent skonzumovaného jedla), smeruje z tenkého čreva do hrubého. Hlavnou úlohou hrubého čreva je absorbovať väčšinu zvyšnej vody. V hrubom čreve nedochádza ale k ďalšiemu chemickému či mechanickému rozkladu potravy, pokiaľ ho nevykonávajú baktérie. Ako už asi tušíte, teraz nastane posledná fáza trávenie, ktorým je eliminácia nestráviteľnej potravy vo forme výkalov. Trvá asi 30 hodín, kým jedlo prejde celým hrubým črevom.

Celkovo vzaté, celý proces trávenia jedla od jeho prehltnutia môže trvať kľudne aj 40 hodín. No treba povedať, že trávenie je u každého človek individuálne a závisí aj do toho, čo zjeme.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť