pes ovoniava cloveka
Ľudské telo, Zaujímavosti, Zvieratá

Dokáže pes vycítiť, že je jeho pán v strese? Pozrite sa, čo odhalil tento experiment

Nie je žiadnym tajomstvom, že zvieratá majú super schopnosti, o ktorých toho moc nevieme. Napríklad sú schopné identifikovať blížiacu sa prírodnú katastrofu. No to nie je jediná vlastnosť, ktorú majú zvieratá.

Bezpochyby, keď sa bavíme o super schopnostiach psa, tak nás ako prvé napadne čuch alebo sluch. Poďme sa pozrieť na už spomínaný čuch a to, či ho vedia využiť na to, aby odhalili, v akom sme stave.

Pach človeka je iný, keď je v strese

Štúdia vedená výskumníkmi z Univerzity kráľovnej Alžbety v Belfaste zistila, že psi dokážu cítiť stres z ľudského potu a dychu.

Do štúdie boli zapojené štyri psi z Belfastu – Treo, Fingal, Soot a Winnie – a 36 ľudí. Výskumníci zbierali vzorky potu a dychu od účastníkov pred a po tom, ako vykonali náročné matematické úlohy. Účastníci sami uviedli svoju úroveň stresu pred a po úlohe a zároveň, výskumníci u osôb sledovali aj úroveň zvýšenia krvného tlaku a tepovej frekvencia, aby vedeli, či boli ľudia pod stresom alebo nie.

Následne tieto vzorky (stresové a uvoľnené) dali ovoňať psom, ktoré boli naučené, ako hľadať stopu vône a upozorniť výskumníkov na správny vzorec. No v tejto fáze výskumníci ešte nevedeli, či existuje rozdiel v zápachu, ktorý psi mohli zaznamenať.

V každej testovacej relácii dostal každý pes vzorky od jednej osoby – vzorky v stave relaxu a stresu, pričom vzorky boli odobraté iba štyri minúty od seba. Všetky psi dokázali správne upozorniť výskumníkov na vzorky stresu u každej osoby.

Clara Wilson, doktorandská študentka na School of Psychology at Queen’s, vysvetľuje:

„Výsledky ukazujú, že my ľudia produkujeme rôzne zápachy cez pot a dych, keď sme pod stresom, a psi dokážu rozoznať tento rozdiel od nášho zápachu v stave relaxu – aj keď ide o niekoho, koho nepoznajú. Výskum poukazuje na to, že psi nepotrebujú vizuálne ani zvukové signály na to, aby vnímali ľudský stres. Ide o prvú takúto štúdiu, ktorá poskytuje dôkazy, že psi dokážu cítiť stres iba z dychu a potu, čo by mohlo byť užitočné pri trénovaní služobných a terapeutických psov. Taktiež to prispieva k lepšiemu pochopeniu vzťahu medzi človekom a psom a rozširuje naše poznatky o tom, ako môžu psi interpretovať a vzájomne interagovať s ľudskými psychologickými stavmi.“

Jedným z psov so super čuchom, ktorý sa zúčastnil štúdie, bol dvojročný kokeršpaniel menom Treo. Jeho majiteľka Helen Parks hovorí:

„Štúdia nás urobila viac povedomými o schopnosti psa používať nos na „pozorovanie“ sveta. Veríme, že táto štúdia skutočne rozvinula Treovu schopnosť vnímať zmeny v emocionálnej sfére doma. Štúdia pre nás potvrdila, že psi sú veľmi citlivé a intuitívne zvieratá, a že je nesmierne dôležité používať to, čo vedia najlepšie – čuchanie!“

Výsledky výskumu boli publikované v časopise PLOS ONE. Štúdiu vykonali Clara Wilson (doktorandská študentka) a Kerry Campbell (magisterský študent) na Škole psychológie.

Ako je to s vašim psom, dokáže rozpoznať, kedy ste v strese a kedy nie, prípadne má inú super schopnosť? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť