husia koza
Ľudské telo, Zaujímavosti

Nielen v zime, ale i pri vzrušení nám naskočia zimomriavky. Viete, prečo a ako sa nám tvorí husia koža?

Husia koža je fenomén, ktorý väčšina z nás pozná a zažila, ale len málokto sa zamyslí nad tým, prečo k nemu dochádza. Tento jav je zaujímavý nielen pre laickú verejnosť, ale aj pre vedcov, ktorí sa zaoberajú biológiou kože a nervovým systémom. Vedci z Harvard University sa nedávno venovali výskumu, ktorý objasňuje mechanizmy stojace za tvorbou husej kože.

Kedy vzniká husia koža?

Husia koža vzniká, keď sa malé svaly pod kožou stiahnu. Tieto svaly sú pripojené k vlasovým folikulom a ich kontrakcia spôsobí, že sa chlpy postavia a koža sa zvrásni. Tento proces je riadený nervovým systémom, ktorý reaguje na vonkajšie podnety, ako je chlad alebo emocionálny stres.

Keď je telo vystavené chladu, sympatické neuróny vysielajú signály, ktoré spôsobujú kontrakciu svalov. Tento reflex je pozostatkom evolučnej minulosti, keď naši predkovia mali viac ochlpenia a schopnosť postaviť chlpy im pomáhala zadržiavať teplo. Hoci u ľudí s hustým ochlpením má tento mechanizmus menší praktický význam, husia koža zostala ako reflexná odpoveď na chlad a strach.

Vedci z Harvardu sa pozreli bližšie na vzťahy medzi rôznymi typmi buniek v koži, ktoré sa podieľajú na tvorbe husej kože. Štúdia zistila, že sympatický nervový systém hrá kľúčovú úlohu nielen pri kontrakcii svalov, ale aj pri regulácii kmeňových buniek vlasových folikulov. Tieto kmeňové bunky sú zodpovedné za regeneráciu vlasových folikulov a rast nových vlasov.

Vedci tiež zistili, že sympatické neuróny tvoria štruktúry s epitelovými kmeňovými bunkami vlasových folikulov. Tento objav bol prekvapujúci, pretože neuróny obvykle regulujú excitabilné bunky, ako sú iné neuróny alebo svalové bunky. Synapsia, čo je miesto styku  medzi neurónmi a epitelovými bunkami, umožňuje, aby nervové signály priamo ovplyvňovali aktivitu kmeňových buniek.

Prečo sa nám v chladnom počasí vytvorí husia koža?

Pri dlhodobom vystavení chladu sympatický nervový systém zvyšuje svoju aktivitu, čo vedie k vyššiemu uvoľňovaniu neurotransmiterov. Tieto chemikálie potom aktivujú kmeňové bunky, čo vedie k regenerácii vlasových folikulov a rastu nových vlasov. Tento mechanizmus má dvojitú funkciu, krátkodobú ochranu pred chladom v podobe husej kože a dlhodobú podporu regenerácie vlasov.

Vedci tiež skúmali, ako sa táto nervovo-svalová interakcia vyvíja. Zistili, že signál na vytvorenie tejto štruktúry pochádza z rozvíjajúcich sa vlasových folikulov, ktoré vylučujú proteíny regulujúce tvorbu hladkých svalov a prilákanie sympatických neurónov.

Tento výskum má široký význam pre pochopenie, ako naše telo reaguje na vonkajšie podnety a ako sú tieto reakcie prepojené s regeneráciou tkanív. Štúdium kmeňových buniek v koži môže viesť k novým metódam liečby rôznych kožných ochorení a zlepšeniu procesov hojenia rán.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť