dusevna choroba
pixabay.com
Zdroj: unsplash.com (Sam Moghadam Khamseh)
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Myseľ sa s nami zahráva rôznymi spôsobmi, toto sú najpodivnejšie duševné poruchy

Mozog je komplikovanejší než si myslíme. Malý skrat môže ovplyvniť celú osobnosť.

Mentálne poruchy sú známym pojmom, no už menej známe sú ich rôznorodé druhy. Trpí nimi naozaj množstvo ľudí a mnohé z nich sú doslova záhadné. Mozog sa s nami jednoducho zahráva.

Ľudia s telesnou dysmorfickou poruchou neznesú pohľad na samých seba. Stále totiž na svojom vzhľade vnímajú niečo negatívne a snažia sa to rôznymi spôsobmi zmeniť. Odmietajú sa fotografovať či dokonca byť medzi ľuďmi len preto, aby ich nikto nevidel. Táto predstava o tom, že jednoducho nie sú dosť dobrí trápi ich myseľ a spôsobuje problémy v každodennom živote.

Erotománia na rozdiel od predošlej poruchy môže znieť priam komicky. V skutočnosti však taká nie je. Len ťažko sa s ňou človek dokáže vysporiadať a stále žije v tom, že ho niekto obdivuje, miluje a dáva mu to najavo rôznymi signálmi. Takejto osobe môžete povedať aj výrazné nie a ona bude presvedčená o tom, že to len predstierate a vzťah chcete tajiť.

Ešte podivnejším je takzvaný Capgrasov syndróm. Pokiaľ ním trpíte užijete si paranoju a neustály stres. Títo ľudia sú totiž presvedčení o tom, že ich najbližší partner alebo rodina sú len vymenení dvojníci. Porucha môže prejsť až do takého štádia, že dotyční nespoznávajú samých seba. V spojení s týmto javom existuje dokonca opačný prípad, keď si človek myslí, že aj za úplne cudzími ľuďmi sa skrýva len jeden blízky človek, ktorý sa maskuje. Ide o Fregoliho syndróm.

Existujú dokonca aj prípady, keď niekto na vlastnej koži zažije rozprávku Alica v krajine zázrakov. Predmety okolo seba totiž vníma v inej veľkosti, ako v skutočnosti. Ľudia trpiaci týmto syndrómom môžu dokonca v iných proporciách vnímať aj vlastné telo.

Zaujímavá je svojím spôsobom aj parafrénia. Ľudia s touto mentálnou poruchou pôsobia priam arogantne, a to z toho dôvodu, že sa v ich mysliach tvoria falošné spomienky a halucinácie. Sú presvedčení o tom, že sú nesmrteľní, viedli veľké vojny, napísali najznámejšie diela či dokonca vládli svetu.

No a na záver snáď najznámejšou chorobou je disociatívna porucha osobnosti. V tomto prípade je vo vašej hlave hneď niekoľko osobností, tie môžu mať rôzny vek, národnosť, pohlavie či samostatné ochorenia. Porucha je spôsobená traumou v detstve, keď človek ťažké situácie vníma ako iná osobnosť. Ide o akúsi ochranu samotnej psychiky, ktorá napokon vyústi do horších problémov.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť