zadrziavanie prdov
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Je možné, aby ste udusili človeka prdmi? Toto ste pravdepodobne netušili

Určite ste to už zažili, prdli ste si na mieste a v čase, kedy to nebolo vhodné. Napríklad počas vyučovacej hodiny alebo pracovného stretnutia. Nie je to nič príjemné, no druhým dychom treba povedať, že ide o prirodzený proces. Ak vám niekto hovorí, že neprdí, tak vedzte, že vám klame. Priemerný človek si v priebehu dňa „odfúkne“ 10 až 25-krát. To ako často človek prdí, závisí od viacerých vecí, napríklad stravy.

Mimochodom, vedeli ste, že zadržiavanie prdov nepredstavuje pre človeka žiadne zdravotné riziko. Zaujímavosťou ale je, že plyn si cestu von nájde skôr či neskôr. A ak sa budete môcť snažiť, aby nevyšiel zospodu príliš dlho, tak časť tohto plynu pôjde vŕškom, cez ústa!

Prejdime ale teraz k ďalšej zaujímavej téme. Môžete udusiť človeka, ktorý s vami stroskotal vo výťahu svojimi prdmi?

Teoreticky áno, ale… je to vysoko nepravdepodobné

Priemerný človek denne, ako sme už vyššie uviedli, si prdne okolo 10 až 25-krát, čo predstavuje približne 0,5 až 1,5 litra plynu. Tu treba povedať, z čoho sa tento plyn skladá. Prdy sú v podstate zmesou rôznych plynov, predovšetkým dusíka (59 %), kyslíka (4 %), oxidu uhličitého (9 %), vodíka (21 %) a metánu (7 %). Väčšina týchto plynov nie je toxická a nepredstavuje zdravotné riziko, vysvetľuje web health.howstuffworks.com. Menej ako 1 percento zvyšných plynov tvorí zápach. Hlavnými vinníkmi sú zlúčeniny ako sírovodík, metántiol a dimetylsulfid, ktoré majú veľmi silný a nepríjemný zápach, aj keď sú prítomné len v malých množstvách. Vráťme sa ale späť k téme.

„Väčšina plynov prechádzajúcich počas plynatosti zostáva nepovšimnutá, pretože nie je cítiť.“

Aby prdy predstavovali zdravotné riziko, museli by sa hromadiť v extrémne veľkých množstvách a vo veľmi malom, vzduchotesnom priestore. Keď si uľavíme, tak približne 7 % vzduchu, ktorý z nás vyjde, je metán, ktorý vo vysokých koncentráciách (2 % a viac) predstavuje problém. No nemusíte sa báť, že by vám niečo alebo vášmu priateľovi hrozilo. Do nebezpečenstva ho nedostanete, teda ak sa s ním nebudete nachádzať extrémne dlhú dobu v jednej miestnosti, ktorá je vzduchotesnou a nebudete konzumovať fazuľu či iné strukoviny, ktoré dopomáhajú k tvorbe plynov.

Podľa výpočtov by dosiahnutie smrteľnej koncentrácie metánu v miestnosti trvalo extrémne dlho, prakticky to nie je možné. Samotná miestnosť by museli byť vzduchotesnou čo znamená, že sa do nej a ani z nej nedostane žiaden vzduch. Už asi ako tušíte, tak oveľa skôr by vám došiel kyslík, čo by bol oveľa väčší problém ako „vajíčkový zápach“ naokolo. To znamená, že bežné množstvo prdov, ktoré človek vydáva, nemôže v bežných podmienkach dosiahnuť úroveň, ktorá by spôsobila zdravotné problémy. Krátka odpoveď teda znie, nie, prdmi nemôžete nikoho ohroziť na živote.

„Ak by ste stáli v malej skrini, povedzme o veľkosti 1 m x 1 m x 2 m, zodpovedalo by to celkovému objemu vzduchu 2 000 000 cm3, do ktorého by sa potom zmestilo 20 000 prdov. Naplniť skriňu touto koncentráciou smrtiaceho plynu by potom vyžadovalo 233 427 prdov.“, približuje web flatology.com, ktorý vypočítal „smrteľnú dávku“ prdov.

Z toho vyplýva, že v bežne ventilovanej miestnosti prdy nepredstavovajú zdravotné riziko, aj keby sa hromadili dlhší čas a ani keby ste sa predávkovali fazuľou! No, to ale neznamená, že by ste mali vašich kolegov či priateľov bombardovať týmto plynom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť