mravce
Jednohubky, Zvieratá

Koľko mravcov by bolo potrebných, aby dokázali preniesť ľudské telo? A je niečo takéto vlastne možné?

Nedávno sme sa pozreli na tému, koľko komárov by bolo treba, aby vám vedeli vycucať všetku krv. A hoci by bolo potrebných približne 1 miliónov komárov, aby vám všetku krv vycucali, tak z praktického hľadiska by to nebolo možné. Dôvodov prečo, je hneď viacero. Jedným z nich napríklad je, že ak vám klesne tlak krvi pod určitú úroveň, tak komáre ju nebudú vedieť „vycucnúť“. Pozrime sa dnes na ďalšiu tému, nad ktorou mnohí v mysli už bezpochyby premýšľali. Koľko mravcov by bolo potrebných, aby vás mohli preniesť z jedného bodu do druhého.

Ako silné sú mravce?

O mravcoch je známe, že majú k pomeru svojmu telu extrémnu silu. Priemerný mravec dokáže odniesť 50-násobok svojej váhy. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že vážite 80 kilogramov. Ak by ste boli mravcom, tak by ste na svojich pleciach vedeli odniesť okolo 4-tisíc kilogramov. Niektoré druhy, ako je napríklad mravec listorezný, dokáže na svojom chrbte odniesť až 100-násobok svojej váhy, približuje web Ants Authority. Ale zostaňme pri „bežnom“ mravcovi. Tento výkon je možný vďaka ich špeciálnej anatómii a exoskeletu, ktorý im umožňuje využiť maximálnu silu svojich svalov na zdvíhanie predmetov.

Prejdime ale ku váhe, ktorú teda mravec na svojom chrbte odnesie. Mravec váži okolo 5 miligramov, čo znamená, že keď sa hecne, tak unesie až neuveriteľných 0,25 gramu. Priemerný človek váži okolo 70 kilogramov. Ak si tieto čísla dáme dokopy, tak nám z toho vyjde, že by bolo potrebných približne 700-tisíc mravcov na to, aby dokázali premiestniť jedného človeka z bodu A do bodu B. Otázkou ale zostáva, či by to bolo skutočne možné.

Teória je jedna vec, čo ale prax

Nuž, teória hovorí, že by to bolo možné. Niektoré kolónie môžu mať kľudne aj statisíce až milióny jedincov. No sú aj také, ktoré majú „len“ pár tisíc. Dobrým príkladom takej menšej kolónie sú mravce Lasius niger, no na opačnej strane stoja mravce druhu Solenpsis invicta.

Ak by sme natrafili na tú správnu kolóniu, tak dostatok „pracovnej sily“ by sa našlo. Mravce by ale čelili ďalším problémom, ak by sa rozhodli premiestniť človeka. Starosti by im hlavne robilo, že nedokážu uchopiť väčšie predmety vzhľadom na ich veľkosť. Mravce používajú svoje silné čeľuste a svaly na manipuláciu s predmetmi, ale ľudské telo je príliš veľké a nepraktické na zdvíhanie malými mravcami​. Okrem iného mravce sú síce výnimočne koordinované a môžu pracovať spolu na prenášaní veľkých predmetov, ale koordinácia pri prenose ľudského tela, by bola nad ich sily. Mravce sú totiž navrhnuté na prenášanie malých a kompaktných predmetov. Ľudské telo je však veľké, asymetrické a nepraktické na prenášanie pre malé tvory. Teda ani ich schopnosť organizovať sa a presúvať objekty na väčšie vzdialenosti, kedy vytvárajú „živé reťaze“, by im moc nepomohla.

Vyplýva z toho, že hoci by teoreticky dokázali preniesť 70 kilogramového človeka (prípadne aj ťažšieho), v praxi je to veľmi nepravdepodobné kvôli ich fyziologickým obmedzeniam.

Ďalším problém by bolo, že ľudské telo má v priemere približne 2 metre štvorcové kože. Predstavme si, že sme „dokonalá placka“. Polovica z toho je jeden meter štvorcový, pod ktorý by sa museli dostať, aby nás mohli na chrbte odniesť. Priemerná veľkosť bežného mravca (napríklad Lasius niger) je približne 5 mm dlhá a 2 mm široká. Znova si to zjednodušme a povedzme si, že mravce sú dokonalé obdĺžniky o veľkosti 10 mm štvorcových. Na jeden meter štvorcový by sa ich teda zmestilo približne 100-tisíc. Znamená to, že by sa ich pod nás dostalo málo, aby nás udržali nad hlavami.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť