pes kakanie
Zaujímavosti, Zvieratá

Prečo pes hľadá tak dlho miesto, kde vykoná veľkú potrebu a prečo sa niekoľkokrát predtým otočí okolo svojej osi?

Možno aj vy máte v domácnosti psa a niekedy sa čudujete, prečo robí práve to, čo robí. Nedávno sme sa pozreli na tému, prečo psy, keď sa stretnú, tak si ovoniavajú zadok. Pre nás ide o čudné správanie, no pre nich je to prirodzené. Možno ste to nevedeli, ale psy majú na zadku análne žľazy, ktoré vylučujú páchnuce chemické zlúčeniny. Tieto sekréty, ktoré vylučujú, sú nositeľmi informácií, pričom sú pre každého psíka unikátne. Inými slovami, ide o akýsi pachový „profil“ psíka.

Prečo psy tak dlho hľadajú správne miesto, než vykonajú veľkú potrebu?

Ak ste niekedy pozorovali psa, ako predtým, ako vykoná veľkú potrebu, niekoľkokrát otočí okolo svojej osi, tak ste sa pravdepodobne sami seba pýtali, „prečo?“. Nehovor viac o tom, že niekedy nájdenie toho „správneho“ miesta, môže zabrať pomerne dlhú dobu.

Vysvetlení, prečo tak robia, je hneď viacero a my sa na ne pozrieme spolu s portálom thedogsnobs.com.

Inštinkty predkov a pohodlie

Jedno z vysvetlení, ktoré dominuje, je, že predkovia dnešných psov, vlci, žili vo voľnom priestranstve, kde boli zraniteľní voči predátorom. Otáčanie sa okolo svojej osi im umožnilo skontrolovať okolie a zabezpečiť, že miesto je bezpečné na vykonanie potreby, čo je pre nich zraniteľný moment​.

domestikacia psa

Zdroj: chatgpt.com, Vedelisteze.sk

Vysvetlenie vyššie ale nie je jediné. Ďalšie možné vysvetlenie je, že jednoducho si chcú spraviť „pohodlnejšie“ miesto, a preto si vysokú trávu a lístie chcú utlačiť.

Magnetické pole Zeme

Zaujímavým vedeckým zistením je, že psy sa často orientujú podľa magnetického poľa Zeme pri hľadaní miesta na vykonanie potreby. Štúdia z roku 2013 ukázala, že psy preferujú vykonávať potrebu v smere sever-juh. Toto správanie môže byť spôsobené ich schopnosťou vnímať magnetické pole, čo im môže pomáhať s orientáciou. Prečo to ale preferujú, nevieme.

Označujú si teritórium

Asi pre nikoho nebude prekvapením, že psy sú teritoriálne zvieratá. Možno ste to nevedeli, ale na labkách majú potné žľazy, ktorý vylučujú pachové stopy. Tým, že sa otáčajú, môžu tieto pachy rozptýliť na miesto, kde budú vykonávať potrebu, čím si označia svoje teritórium​.

„Hľadanie správneho miesta môže byť spojené s potrebou nájsť miesto, ktoré ešte nebolo označené iným psom, alebo naopak, miesto, kde chcú potvrdiť svoje dominantné postavenie.​“

Čuchové vnemy

Pravdepodobne ste už počuli, že psy majú lepší čuch, než my ľudia. Ak by vás to zaujímalo, tak čuch psa je lepší minimálne o 10-tisíckrát v porovnaní s tým naším. V niektorých prípadoch to môže byť až 100-tisíckrát. Je to spôsobené tým, že zatiaľ, čo my máme „len“ 5 miliónov čuchových receptorov, psy ich majú medzi 125 až 300 miliónmi v závislosti od rasy.

Pri hľadaní správneho miesta na vykonanie potreby analyzujú množstvo pachov v okolí. Tieto pachy im poskytujú informácie o ostatných zvieratách, ktoré sa v oblasti nachádzajú, a o potenciálnych nebezpečenstvách​.

Záverom treba povedať, že správanie psov pred vykonaním potreby je výsledkom kombinácie evolučných inštinktov, teritoriálnych potrieb a biologických schopností.

Mimochodom, ak by vás zaujímalo, prečo psy šúchajú nohami, keď vykonajú potrebu, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť