cuch psov
Zaujímavosti, Zvieratá

Čo všetko vedia vycítiť psi? Budete prekvapení, ich čuch je neporovnateľne lepší, než ten náš!

Láskyplný vzťah medzi ľuďmi a psami sa začal pred 15 000 rokmi, keď sa ľudia a vlci prvýkrát spojili.

O psoch sa vie, že sú veľmi intuitívne zvieratá a s človekom si vedia vytvoriť veľmi silné puto. Vďaka ich skvelej schopnosti čítať reč tela môžu psi často vycítiť, keď sme smutní, no i veselí vrátane ďalších pocitov. Na základe ich reakcií možno povedať, že psi vedia čítať naše emócie, a to častokrát i lepšie, ako iní ľudia. Môžu dokonca rozpoznať zvýšenie alebo zníženie srdcovej frekvencie človeka, čo im pomáha pochopiť, čo človek cíti, najmä či je vystrašený alebo pokojný. Keď sa niekto psa bojí, pes môže využiť svoj bystrý čuch, ktorý je niekoľkonásobne lepšie vyvinutý  ako ten náš, na zistenie väčšej produkcie potu. Psi však reagujú na strach človeka rôzne. Niektoré teritoriálne psi môžu byť agresívne, začnú štekať, iné sa však môžu dokonca snažiť strach človeka utíšiť, píše portál wagwalking.com. To je ale len časť ich schopností.

„Niektoré psi sú trénované na odhalenie špecifických vecí, ako sú nebezpečné zbrane, drogy alebo nezvestní ľudia. Môžu byť tiež vyškolené, aby mali na tieto prípady rôzne reakcie. Niektorí psi  zazvonia na zvonček alebo vydajú špecifický štekot, keď zistia konkrétnu vec. Niektorí psi môžu byť dokonca vycvičení na zistenie hladín krvi a glukózy u ľudí s cukrovkou.“

Psi sú neuveriteľne vnímavé stvorenia. Vyčnieva najmä ich čuch

Existujú veci, ktoré psi prirodzene zisťujú na základe svojich evolučných inštinktov. Existuje tiež veľa vecí, na ktoré sa dá pes vycvičiť. Možno si to nevedel, ale psi majú neuveriteľný čuch, ktorý je ich primárnym zdrojom zhromažďovania informácií a detekčných schopností. Ľudia majú asi 6 miliónov čuchových receptorov, zatiaľ čo psi môžu mať až do 220 miliónov. Svet tak čuchom vnímajú niekoľkokrát intenzívnejšie než my. Podľa štúdie Frontiers of Veterinary Science dokážu cítiť 1 000 až 10 000-krát lepšie ako my. Rovnako treba uviesť, že oblasť psieho mozgu súvisiaca s čuchom je zhruba 40-krát väčšia ako u človeka. Preto sa psi používajú na vyčuchanie bômb, nájdenie nezvestných ľudí a podobne.

Psi môžu cítiť pachy na veľké vzdialenosti a sú schopné vyňuchať predmety uložené v hĺbke 12 metrov pod zemou. Takisto vedia zachytávať prchavé organické zlúčeniny v ľudskom tele, vďaka čomu môžu dokonca cítiť rakovinu. Zaujímavosťou je, že sú schopné predvídať aj epileptické záchvaty a to až 45 minút pred jeho začiatkom. Je to možné vďaka látkam, ktoré vylučuje naše telo.

„Cítia ľudské zdravotné stavy, ako je rakovina, Parkinsonova choroba alebo Covid-19 a ďalšie.“

Psi dokážu identifikovať psychologické stavy, ako aj fyziologické, a sú schopné cítiť, keď je človek vystresovaný z dychu a potu. Dôvodom je, že naši najlepší priatelia majú natoľko citlivé zmysli, že zachytávajú chemické signály z pachov, ktoré naše telo vydáva. Psi sú neuveriteľne vnímavé stvorenia. Dokážu si dokonca všimnúť zmeny v nálade svojho majiteľa a sú si dobre vedomí reči tela – preto sa tvária ostýchavo, keď im vyčítate, že žuvali vašu obľúbenú topánku.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť