hnedny banan
viral-box.com
Recepty, Zaujímavosti

10 účinkov banánov, o ktorých ste možno nevedeli

Banány sú ovocím, ktoré je chutné a zároveň zdravé.  Vitamíny a zároveň pomocné zložky v nich majú blahodarné učinky pre naše telo. Pripravili sme pre vás zoznam 10 užitočných účinkov tohoto tropického ovocia. Takmer každý vyplýva z vyššieho stupňa jeho zrelosti. Niežeby ste mali uprednostňovať zrelšie od nezrelších, ide hlavne o ten správny stupeň zrelosti, ktorý má najlepší vplyv na zdravé fungovanie toho-ktorého orgánu v našom tele.

Prevencia pred onkologickými ochoreniami

Banány obsahujú špecifický proteín (faktor nádorovej nekrózy), ktorý napomáha prevencii pred onkologickými ochoreniami. Dozreté ovocie ich obsahuje viac, preto sa odprúča jesť banány s typickými bodkami a zhednutou šupkou.

Pomáha proti kŕčom

Nedostatok minerálov je všeobecnou príčinou svalových kŕčov členku. Konzumáciou produktov tak bohatých na draslík a magnézium, akými sú banány,  môžete predísť svalovým kŕčom. Preto ich aj mnoho atlétov zahrňuje do svojej diéty.

Prevencia pred ochoreniami obličiek

Jedlo obsahujúce dostatočné množstvo draslíka zabraňuje vzniku obličkových kameňov. Podľa istej štúdie, pravidelné užívanie banánov môže znížiť poškodenie obličiek o 40%.

Rozbúšené srdce

Diéta bohatá na draslík je odporúčaná tým, ktorí majú vysoký krvný tlak a sú naklonní na cievno-vaskulárne ochorenia. Denná konzumácia 3 gramov tejto zložky znižuje riziko srdcových príhod až o 26%.  Aby ste svoje telo zásobili takýmto množstvom draslíka, mali by ste konzumovať 2-3 banány denne, v závislosti od svojej hmotnosti.

Banány čistia cievy

Cholesterol je hlavnou príčinou vaskulárnej obštrukcie, ktorá vedie k ateroskleróze. Banány obsahujú fytosteroly, ktoré napomáhajú k znižovaniu hladiny cholesterolu vo vašej krvi a udržiavajú váš vaskulárny systém zdravý.

Zdravý žalúdok

Banány sa odporúčajú jesť ľuďom, ktorí majú  žalúdočné vredy a najmä tým, ktorí patria do rizikovej skupiny. Obsahujú totiž enzým, ktorý zvyšuje sekréciu hlienu a chráni brušnú stenu.

Zdroj energie

Hojnosť vitamínov a minerálov robí z banánov silný zdroj energie. Jednoduché sacharidy sa rýchlo strávia a môžu vás naplniť energiou takmer hneď po ich konzumácii.

Dobrá nálada

Banány obsahujú dopamín – hormón šťastia – spolu s čiastočným B komplexom, ktorý pozitívne vplýva na náš nervový systém. Tieto zložky posúvajú banány na zoznam stravy, ktorú treba jesť, ak sa zrazu cítime byť “bez“ nálady.

Pomáha pri cukrovke

Toto tropické ovocie má v sebe určitý typ odolného škrobu, ktorý napomáha stavu človeka trpiaceho cukrovkou mellitus 2. Treba však zdôrazniť, že zelený banán obsahuje 12,5 mg škrobu, zatiaľčo zrelý banán len 5 mg.

Štíhla postava

Odolný škrob zabraňuje tomu, aby sa vo vašom tele ukladali tuky a zvyšuje trávenie energie, čo má za následok viditeľný progres počas intenzívneho tréningu zameraného na zníženie váhy. Odporúčná denná dávka tjeto zložky je 10 gramov. A, samozrejme, mali by ste byť stále aktívni a dodržiavať správne stravné návyky.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť