psy cuch
Jednohubky, Zaujímavosti, Zvieratá

Na akú veľkú vzdialenosť sú psy schopné cítiť pachy a počuť zvuky?

Mnohí z nás sa učia o svete okolo seba prostredníctvom svojich zmyslov, no nie všetkých zmysly sú rovnako silné. Naši verní štvornohí priatelia, psy, majú výnimočné schopnosti v oblasti čuchu a sluchu, ktoré im otvárajú dvere k úplne odlišnej realite.

Ako ďaleko môžu psy cítiť a počuť? Na túto otázku odpovedá odborníčka na správanie zvierat, Dr. Susan Hazel zo Školy zvierat a veterinárnych vied (University of Adelaide).

Psy disponujú mnohými pachovými receptormi, ktorých majú omnoho viac než ľudia. Tieto receptory sú umiestnené v ich nose a sú schopné rozpoznávať každú jedinečnú pachovú časticu. Navyše, psy majú väčšiu plochu v nose a efektívnejšie prenášajú vzduch cez nos, čo im umožňuje lepšie zachytávať pachy. Stačí sledovať psa, ako čuchá a okamžite túto schopnosť pochopíte.

Odpoveď na otázku, ako ďaleko môžu psy cítiť, závisí od rôznych faktorov vrátane vetra a druhu vône. V optimálnych podmienkach sú psy schopné zachytiť pachy predmetov alebo ľudí až na vzdialenosť 20 kilometrov. Niet divu, že tieto zvieratá patriace do radu Carnivora, kam okrem psov patria aj mačky, medvede a skunky, majú neuveriteľný čuch. Ľadové medvede napríklad dokážu zacítiť tulene, ktoré lovia, na vzdialenosť viac ako 30 kilometrov.

Vzdialenosť, na akú sú psy schopné počuť, je ohromujúca

Rovnako ako v prípade čuchu, aj sluch je u psov výnimočný. Zvuky majú svoje frekvencie, pričom frekvencia určuje, ako blízko sú zvukové vlny. Čím bližšie sú vlny, tým vyššia je frekvencia alebo výška tónu. Pri nízkych frekvenciách zvuku, okolo 20 Hz, počujú psy a ľudia približne rovnako. No pri vysokých frekvenciách zvuku, kde psy počujú až 70-100 kHz, sa ukazujú ako skutoční šampióni a počujú oveľa lepšie než ľudia, ktorí počujú iba do 20 kHz. To znamená, že psy počujú zvukové frekvencie minimálne trikrát vyššie ako my.

To vysvetľuje, prečo sú špeciálne píšťalky pre psov, ktoré vydávajú vysokofrekvenčné zvuky, účinné. Psy tieto zvuky počujú, zatiaľ čo my ich nepočujeme. Svojím výnimočným sluchom sú psy schopné počuť aj zvuky, ktoré sú tichšie alebo vzdialenejšie a to až na vzdialenosť jedného kilometra. To vysvetľuje, prečo sa niektoré psy boja ohňostrojov alebo búrok, ktoré môžu byť pre nich veľmi hlučné. Je to aj dôvod, prečo pes môže štekať na zvuky, ktoré nie je ľudské ucho schopné počuť.

Všeobecne sa odhaduje, že psy môžu počuť zvuky vo vzdialenosti až do 4 až 5 kilometrov v ideálnych podmienkach. Všimnite si však, že schopnosť psa počuť zvuky na takéto vzdialenosti môže byť ovplyvnená mnohými faktormi, vrátane frekvencie zvuku, úrovne hluku v prostredí a vlastností terénu.

Ako je možné, že psy majú taký výnimočný sluch? Jedným z faktorov sú ich ušné svaly. Psy majú viac ako dvanásť svalov, ktoré im umožňujú nezávisle nakláňať, zdvíhať a otáčať svoje uši. Táto schopnosť im pomáha identifikovať zdroj zvuku. Rovnako je to dôležitým prvkom pri práci asistenčných psov, ktorí pomáhajú ľuďom s rôznymi zdravotnými obmedzeniami, ako sú slepota alebo hluchota. Svojím skvelým sluchom dokážu tieto psy pomáhať ľuďom orientovať sa vo svete okolo nich.

Premýšľanie o rozmanitosti zmyslov je fascinujúcim spôsobom, ako sa dozvedieť viac o rôznych zvieratách. Každý druh má svoje jedinečné zmyslové vnímanie a tieto schopnosti im pomáhajú vnímať svet inak, než to robíme my.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť