oci vtaka titulka
Veda a technika, Zvieratá

Jasné svetlá veľkých miest majú nečakaný vplyv na evolúciu oči vtákov. Takto sa im menia!

Nová výskumná štúdia naznačuje, že jasné svetlá veľkých miest môžu mať vplyv na evolučnú adaptáciu vtákov, ktorá sa prejavuje menšími očami. Výskumníci zistili, že bežný druh spevavých vtákov, akým je Červený kardinál, ktorý obýva mestské jadro San Antonia v Texase po celý rok, má oči o približne 5% menšie ako jeho príbuzní z menej osvetlených periférií mesta. Naopak, u sťahovavých vtákov nebol pozorovaný žiadny rozdiel vo veľkosti očí, bez ohľadu na to, či žili v centre mesta alebo na jeho okraji.

Tieto zistenia, uverejnené v časopise Global Change Biology, majú potenciálny význam pre ochranu vtákov, ktorých populácie v USA rýchlo klesajú.

Jennifer Phillips, ekologička voľne žijúcich živočíchov na Washingtonskej štátnej univerzite a hlavná autorka štúdie, poznamenala: „Táto štúdia ukazuje, že nesťahovavé vtáky sa môžu časom adaptovať na mestské prostredie, ale sťahovavé vtáky sa zdajú byť menej flexibilné. Pravdepodobne preto, že miesto, kde trávia zimu, ponúka menší tlak zo strany ľudského svetla a hluku. Prispôsobenie sa mestskému životu v období rozmnožovania je pre nich náročnejšie.“

Podľa predchádzajúcich štúdií stratili Spojené štáty a Kanada od roku 1970 až 29% svojej populácie vtákov, čo predstavuje 3 miliardy vtákov. Vedci považujú fragmentáciu biotopov za hlavnú príčinu tohto úbytku, no súčasná štúdia ukazuje, že senzorické znečistenie spôsobené svetlom, ktoré emitujú mestá, by mohlo mať tiež svoj podiel na schopnosti vtákov prispôsobiť sa mestskému prostrediu.

Menšie oči boli zistené u vtákov žijúcich v mestskom prostredí

V rámci štúdie, na ktorej spolupracovala  Jennifer Phillips s postdoktorandom Toddom Jonesom a postgraduálnym študentom Alfredom Llamasom z Texaskej univerzity A&M v San Antoniu, skúmali viac ako 500 vtákov z centrálnej a periférnej oblasti mesta San Antonio a porovnávali ich telesné rozmery a oči, pričom analyzovali množstvo svetla a hluku v rôznych častiach mesta počas dňa a noci.

Rozdiel v očnej veľkosti sa prejavil iba u jedného druhu vtáka, strnádke farebnej, pričom sa zistilo, že to bol najmä vek, ktorý ovplyvnil tento rozdiel. Mladí, menší samci strnádky boli častejšie prítomní na svetlejších a hlučnejších miestach v centre mesta, kde mali menej konkurenčných predstaviteľov.

Toto je prvá známa štúdia, ktorá odhaľuje súvislosť medzi svetelným znečistením a veľkosťou očí vtákov. Podľa Todda Jonesa, môže menšia očná veľkosť pomáhať vtákom prispôsobiť sa jasnému mestskému osvetleniu. Vtáky s väčšími očami by mohli byť oslepené mestským svetlom alebo trpieť nespavosťou, čo ich v mestskom prostredí znevýhodňuje.

Todd Jones na záver poznamenal: „Ľudia môžu mať na vtáky nečakané vplyvy, ktoré si možno neuvedomujeme. Dôležité je porozumieť, či tieto úpravy majú pozitívny alebo negatívny vplyv na vtáky, pretože mestské prostredie nezmizne tak ľahko. Musíme tiež zvážiť, ako riadiť toto prostredie pre vtáky, ktoré možno nie sú pripravené na mestský život.“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť