usny maz_titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti

Čistíte si uši s cieľom odstrániť ušný maz? Viac si škodíte ako pomáhate! Pozrite sa, na čo slúži

Určite to poznáte, sledujete televízor alebo počúvate hudbu a zrazu vás niečo začne svrbieť v uchu a vy tam strčíte prst, aby ste sa poškrabali. A pár sekúnd na to sa zľaknete, čo ste to vybrali z uchu. Je to ušný maz!

Tento druh voskového strašidla trápi ľudí dlhšie, než si myslíte. Nástroje na odstránenie ušného mazu spred tisícok rokov boli objavené v starovekých rímskych a na vikingských archeologických náleziskách. Určite mnohých už napadlo, že ak by existovalo čarovné zaklínadlo, pomocou ktorého by sme sa vedeli lusknutím prsta zbaviť ušného mazu, tak by to bolo skvelé. No pravdou je, že by ste z toho na konci dňa nemali radosť, píše portál theconversation.com.

Čo je to ušný maz?

Ako vysvetľuje Henry Ou, ktorý je detský otolaryngológ (ušný, nosný a krčný lekár pre deti), tak zvukovod je vystlaný kožnými bunkami, ako aj rôznymi žľazami, ktoré uvoľňujú do zvukovodu rôzne látky. Zaujímalo vás niekedy, čo to vlastne je ten ušný maz? Ušný maz sa produkuje vo zvukovode a je v podstate zmesou kožných buniek, potu a mastných olejov. Keď sa tieto ingredencie zmiešajú, tak vznikne zlatohnedá vosková hmota, ktorú voláme ušný maz. Zaujímavosťou je, že hoci ušný maz je väčšinou zlatohnedý, tak niektorí ľudia ho majú sfarbený inak. Rovnako môže mať aj rôznu konzistenciu.

„Ušný maz každého človeka je jedinečný. Niektorý je pastovitejší, iní suchší, ďalší je žltší, hnedší alebo černejší.“, vysvetľuje Ou.

Len pre zaujímavosť, to ako vyzerá a páchne táto hmota, ovplyvňujú gény, ktoré sme zdedili po rodičoch. Takže ak je váš ušný maz skutočne pastovitý a páchnuci, je to ďalšia vec, za ktorú môžete obviňovať svojich rodičov!

Na čo slúži ušný maz?

No prejdime ďalej. Aj keď sa to môže zdať ako otrava, že máme ušný maz, tak v skutočnosti zohrávana dôležitú úlohu. Pomáha udržiavať pokožku v uchu zdravú a vlhkú a lekári sa zároveň domnievajú, že môže chrániť zvukovod pred infekciami. Do ucha strkáme najčastejšie prsty, pomocou ktorých sa chceme zbaviť svrbenia. No ak by táto hmota neexistovala, tak vaše uši by boli suché a ešte viac svrbiace. Ak by ste nemali ušný maz, pravdepodobne by ste sa neustále škrabali a častejšie by ste dostali infekciu zvukovodu.

Mali by sme odstraňovať ušný maz z ucha?

Pravdepodobne to robíte aj vy, že z času na čas si čistíte uši a používate za týmto účelom paličku s vatou. Paradoxne robíte presný opak. Týmto si vôbec nepomáhate! Problém je v tom, že aj keď môžete dostať trochu ušného mazu von, pravdepodobne viac vtlačíte ako vytiahnete. Ak budete túto procedúru opakovať pravidelne a dostatočne dlho, tak vtlačíte dovnútra ešte viac ušného mazu, čo spôsobí, že váš zvukovod bude skôr či neskôr preplnený ušným mazom.

Možno sa preto teraz pýtate: Aký je teda najlepší spôsob, ako ho odstrániť? Verte alebo nie, zvukovod sám o sebe prirodzene vytlačí ušný maz z ucha. Ako koža rastie vo zvukovode, vytvára prirodzený dopravný pás pre ušný maz. Vo všeobecnosti by mal pomaly migrovať do vonkajšej časti zvukovodu a jednoducho vypadnúť, keď pobehujete alebo sa kúpete. Keď žujete, zdá sa, že pohyb čeľuste tiež pomáha vosku vytekať z ucha.

No ak by ste predsa len chceli svojpomocne odstrániť ušný maz z ucha, tak Ou radí, aby ste použili na to špecializované ušné kvapky, ktoré zmäkčia ušný maz, čo môže dopomôcť k tomu, aby vyšiel sám. No záverom dopĺňa, že ak je vaše ucho príliš plné ušného mazu, tak najlepšie čo môžete spraviť, je navštíviť lekára, aby vám starostlivo vyčistil uši.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť