Sprcha
Fakty, Ľudské telo, Zaujímavosti

Sprchujete sa každý deň? Podľa odborníkov si tak škodíte. Koľkokrát do týždňa je zdravé sa sprchovať?

Pravidelné sprchovanie či kúpanie je obvykle považované za zdravý zvyk, ale časté sprchovanie môže mať nežiaduce účinky na vašu pokožku. Sprchovaním sa odstraňuje olejová ochranná vrstvaprospešné baktérie z kože, čo môže spôsobiť suchú, podráždenú a svrbivú pokožku. Taktiež antibakteriálne mydlá môžu zničiť prirodzenú bakteriálnu ochranu proti infekčným choroboplodným zárodkom na pokožke. Dostatočná frekvencia sprchovania je potrebná na udržanie čistoty tela, ale nie natoľko, aby sa pokožka vysušila a stratila prirodzenú ochranu, vysvetľuje webmd.com.

Každodenná sprcha je pre väčšinu ľudí v poriadku, ale niektorí môžu potrebovať nižšiu frekvenciu sprchovania a to v závislosti od ich životného štýlu a kožných problémov. Pre ľudí s určitými kožnými problémami by bolo vhodné obmedziť sprchovanie na minimum. Dĺžka sprchovania by mala byť obmedzená na 3 až 5 minút, aby sa minimalizovali účinky vody na pokožku a vlasy.

Vhodná teplota vody by mala byť teplejšia a nie horúca, pretože horúca voda môže vysušiť pokožku a spôsobiť svrbenie. Je dôležité používať jemné mydlá a čistiace prostriedky a obmedziť používanie šampónu na 2 až 3-krát týždenne. Po sprchovaní je potrebné osušiť sa uterákom a naniesť hydratačný krém bez vône, aby sa minimalizovali účinky vysušovania.

Častým sprchovaním netrpí iba vaša pokožka, ale i peňaženka!

Približne 20 % vody v interiéri sa spotrebuje pri sprchovaní, ktoré je zvyčajne na treťom mieste v spotrebe vody v priemernej domácnosti. Podľa výskumu Water Research Foundation z roku 2016 spotrebujeme pri priemernom sprchovaní asi 64 litrov vody za približne 8 minút sprchovania a priemerným kúpaním vo vani spotrebujeme až 113 litrov vody, čo tvorí približne 3 % celkovej spotrebovanej vody v domácnosti, píše energimyndigheten.se.

Aby ste zistili, koľko vody sa pri sprchovaní spotrebuje, musíte brať do úvahy dva faktory a to sú prietok sprchovej hlavice a čas strávený sprchovaním.

Ak používate starú sprchovú hlavicu, ktorá má prietok 12 litrov vody za minútu a sprchujete sa päť minút denne, ročne tak spotrebujete približne 1 000 kWh energie. Výmena staršej sprchovacej hlavice za ekonomickú prietokovú sprchovú hlavicu vám umožní znížiť náklady na polovicu.

Ak si neviete predstaviť, koľko vody spotrebúva vaša sprcha za minútu, môžete to overiť pomocou 1-litrovej nádoby. Stačí ju naplniť a zmerať čas, ktorý na to potrebujete. Päť sekúnd zodpovedá približne prietoku 12 litrov vody za minútu.

V tomto prípade platí, že dlhšia doba sprchovania znamená väčšie množstvo spotrebovanej vody. Niektorí ľudia si myslia, že nižší prietok hlavice vedie k dlhšiemu sprchovaniu, no štúdie ukazujú, že prietok má len malý vplyv na trvanie sprchovania, vysvetľuje stránka www.energimyndigheten.se.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť