modre oci
Fakty

Najkrajšie rieky na svete

Príroda je skvelý kúzelník. Pozriete si niektoré z najkrajších riek na svete, ktoré sú naozaj očarujúce.

Rieka Odeleite, Portugalsko

Rieka Odeleite sa nachádza v Portugalsku pri meste Castro Marim a je známa aj pod názvom „rieka modrého draka„.

Li, Čína

Li je čínska rieka, nachádza sa v provincii Kuang-si a nazýva sa tiež aj rieka básní a obrazov vďaka nádhernej prírode v jej okolí. Obklopená je zelenými kopcami, vápencovými skaliskami a terasovými ryžovými poliami.

Rieka CaŇo Cristales, Kolumbia

Caño Cristales, alebo rieka piatich farieb, má tak priezračnú vodu, že na jej dne môžeme vidieť každý detail. Každý rok, počas krátkej prestávky medzi obdobím dažďov a sucha, hladina vody klesne natoľko, že slnko ohreje mach a riasy na dne rieky. Dôjde k úžasnej transformácii, rieka ožije nádhernými farbami. Unikátny druh rastliny Macarenia Clavigera zdobí kamene na dne rieky, sfarbí sa do ružovkastej až červenej farby.

Rieka Alatna, USA

Ide o jednu z najkrajších riek v USA.

Rieka Soča, Slovinsko

Je jednou z najkrajších a vodácky najatraktívnejších alpských riek. Má nádhernú, krištáľovo čistú vodu priehľadnú do hĺbky niekoľkých metrov a pri raftovaní sa pred účastníkmi otvárajú pozoruhodné prírodné scenérie. Soča je vodácka klasika. Územie je súčasťou Triglavského národného parku.

Zambezi, Afrika

Približne dva milióny ľudí ročne navštíviť rieku Zambezi a obdivuje nádherný výhľad na Viktóriine vodopády, ktoré patria medzi najväčšie vodopády na svete, od roku 1989 aj na listinu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Ich šírka je 1 800 metrov a padajú z výšky asi 120 metrov do úzkeho hlbokého kaňonu, ktorý im pridáva na atraktivite.

Jang-c’-ťiang, Čína

Jang-c’-ťiang je najdlhšia rieka nielen v Číne, ale aj v celej Ázii. Je tiež tretia najdlhšia rieka na svete.

Severná Dakota, USA

Rieka „srdce“ sa spája s najdlhšou riekou v USA, Missouri, v Severnej Dakote. Prečo sa rieka nazýva „heart river“ je asi každému jasné.

Rieka Colorado, USA

 

Rieka Colorado obklopuje obrovskú skalu na území Glen Canyon, ktoré tvoria obrovskú prírodnú podkovu.

Amazonka, Južná Amerika

Amazonka je najdlhšia rieka na Zemi.

Rieka Hudson, USA

Hudson je rieka pretekajúca východnou časťou amerického štátu New York, tvoriaca hranicu medzi štátmi New York a New Jersey. Je pomenovaná po Henrym Hudsonovi, ktorý ju objavil v roku 1609. Dĺžka toku je 507 kilometrov.

Dunaj, EU

Druhá najväčšia európska rieka pramení v Čiernom lese a po 2857 km dlhej trase cez 10 európskych štátov vteká do Čierneho mora na území Rumunska. Povodie Dunaja zaberá plochu 817 000 km2 , čo predstavuje 1/11 plochy Európy.

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť