zasiahnutie bleskom titulka
Ľudské telo, Zaujímavosti

Čo sa stane s ľudským telom po zásahu bleskom?

Blesky majú v sebe ohromujúcu silu, ktorá ich ľahko mení zo svetelného divadla na smrteľnú hrozbu. Ich nezvratná energia môže vytvoriť nielen pôsobivé divadlo na oblohe, ale aj tragédie na zemi. S výkonom dosahujúcim 300 kilovoltov dokážu blesky zohriať vzduch na neuveriteľných takmer 28 000 stupňov Celzia, čo predstavuje vážne následky pre všetko živé.

Kombinácia hrozivého výboja s neznesiteľným teplom môže ľudské telo vážne zraniť. Výsledkom kontaktu s bleskom môžu byť popáleniny, prasknutý ušný bubienok, poškodenie oči, srdcový infarkt alebo dokonca zástava dýchania. Napriek tomu, že zhruba len 10 percent postihnutých bleskom umiera, tých 90 percent, ktorí prežijú, zostávajú s trvalými následkami, ktoré často zasahujú do kvality ich života, vysvetľuje web National Oceanic and Atmospheric Administration.

Blesky majú svoj pôvod v nahromadení elektrostatických nábojov v oblačnej oblohe. Horná časť oblaku získava pozitívny náboj, zatiaľ čo spodná časť sa nabíja negatívne. Toto oddelenie nábojov vytvára elektrické pole, v ktorom sa negatívne náboje začnú tiahnuť k pozitívnym nábojom v oblaku alebo k pozitívnym iónom na zemi. V tomto okamihu vzniká výboj blesku, ktorý môže nájsť svoju cestu ku zemským objektom, hovorí web Thoughtco.com.

Následky zásahu bleskom môžu mať trvalé následky

Blesk dokáže spôsobiť rozsiahle škody na ľudskom tele. Medzi najčastejšie fyzické následky patria popáleniny na koži a hlboké rany, ktoré môžu mať vážne následky pre postihnutého. Tkanivá môžu byť poškodené a zranenia môžu byť trvalé.

To však nie je všetko. Elektrický prúd, ktorý sa šíri telom počas úderu blesku, môže viesť k rôznym komplikáciám. Jednou zo zvláštnych prejavov je takzvaný fenomén Lichtenbergových obrazcov, čo sú vzory rozvetvujúcich sa elektrických výbojov. Tieto vzory sú produktom deštrukcie krvných ciev v dôsledku pôsobenia bleskového prúdu.

Možno by sa mohlo zdať nepravdepodobné, ale úder blesku môže mať fatálne následky na srdce postihnutého. Zastavenie srdca môže byť priamym dôsledkom elektrického vplyvu blesku na srdcový rytmus. Okrem toho môže blesk spôsobiť arytmie a v extrémnych prípadoch aj pľúcny edém, čo je nebezpečné hromadenie tekutiny v pľúcach.

Následky úderu blesku nie sú obmedzené len na fyzické prejavy. Neurologické problémy a poškodenie mozgu môžu byť výsledkom tohto silného výboja. Postihnutá osoba môže prejsť do kómy, trpieť bolesťou, necitlivosťou alebo slabosťou končatín či dokonca poranením miechy. Poruchy spánku a pamäte sú ďalšími možnými následkami.

Okrem toho môže úder blesku viesť aj k poškodeniu sluchu a ucha, pričom strata sluchu je reálnou hrozbou. Vertigo, teda závraty, sú ďalším nepriaznivým účinkom, ktorý môže blesk spôsobiť. Postihnutý môže čeliť aj problémom s rohovkou oka a v niektorých prípadoch dokonca aj slepotou. Nepodceňujme ani samotnú silu úderu. Výboj blesku môže byť taký silný, že vie sfúknuť, spáliť alebo roztrhnúť oblečenie a topánky postihnutého. To môže viesť ku vnútornému krvácaniu a dokonca k zlomeninám kostí.

Napriek tomu, že zásah bleskom je relatívne zriedkavý jav, je dôležité byť vedomý jeho rizík a venovať pozornosť bezpečnostným opatreniam, ak sa nachádzate v oblasti, kde sa vyskytuje nebezpečenstvo bleskov.

Ako sa správne chrániť pred bleskom?

Odborníci odporúčajú rýchle vyhľadanie úkrytu v prípade búrky. Treba sa držať ďaleko od dverí, okien, elektrických zariadení, umývadiel a vodovodných batérií, ktoré by mohli slúžiť ako vodiče elektriny. V prípade núdze v exteriéri sa nesnažte schovať pod stromom alebo skalnatým previsom, nakoľko sú rizikovými miestami. Hľadanie úkrytu by malo zahŕňať aj vyhýbanie sa drôtom a vodivým predmetom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť