chladnicka potraviny
Ľudské telo, Recepty

Trápi vás vysoký krvný tlak? Ktoré potraviny vám vedie prirodzene pomôcť s jeho znížením?

Vysoký krvný tlak trápi množstvo ľudí po celom svete. Okrem medikamentóznej liečby si pacienti vedia pomôcť aj vhodne zvolenou stravou. Aké jedlo rýchlo znižuje krvný tlak? Tu je 10 potravín, ktoré môžu podporiť normálnu hladinu krvného tlaku a podporiť vaše celkové zdravie, vysvetľuje portál ncoa.org.

Nedávna štúdia ukázala, že nesladený jogurt môže podporiť pozitívne výsledky krvného tlaku u ľudí s hypertenziou. Pripisuje sa to vysokému množstvu minerálov vápnika, draslíka a horčíka, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú regulovať krvný tlak. Preto sa snažte do svojho jedálnička zaradiť nesladené prírodné a grécke jogurty, ktoré sa dajú zmiešať s ovocím, semienkami a orechmi.

Bobule ako čučoriedky a jahody sú bohaté na antioxidačné zlúčeniny nazývané antokyány. Výskum spája antokyány so znížením krvného tlaku u ľudí s hypertenziou a navyše dobrou správou je, že bobule sú veľmi chutné. Stačí ich jednoducho nasypať do jogurtu, cereálií alebo ovsených vločiek.

Repa, táto koreňová zelenina má vysoký obsah oxidu dusnatého, zlúčeniny, ktorá preukázateľne znižuje systolický krvný tlak. Vyskúšajte cviklu ako prílohu alebo ju pridajte surovú do šalátov. Môžete si dokonca kúpiť šťavu z červenej repy, samozrejme bez pridaného cukru, ktorú môžete vypiť samostatne alebo pridať do smoothies.

Sladké zemiaky ako príloha bohatá na horčík, draslík a vlákninu je vynikajúcim spôsobom, ako znížiť krvný tlak. Listová zelenina ako kapusta, špenát, kel majú zas vysoký obsah dusičnanov, o ktorých sa zistilo, že majú priaznivé účinky na krvný tlak. Môžete si napríklad podusiť špenát ako chutnú prílohu, pridať fenikel do polievky alebo uvariť kelový prívarok.

Mastné ryby ako losos a makrela sú nabité omega-3 mastnými kyselinami zdravými pre srdce s vitamínom D, živinami, ktoré môžu pomôcť znížiť a ustáliť krvný tlak.

Banány, fazuľa či orechy sú užitočnými pomocníkmi

Jedna štúdia ukázala, že konzumácia pistácií môže znížiť krvný tlak počas stresujúcich období. Tieto zdravé orechy, najlepšie konzumované nesolené, môžu dodať šalátom všetkých druhov chrumkavosť a chuť. Môžete ich tiež zamiešať do pesta alebo si vychutnať pár hrstí ako občerstvenie k televízii.

Ovsené vločky, ovos a iné celé zrná obsahujú typ vlákniny nazývaný beta-glukán, ktorý môže znižovať systolický aj diastolický krvný tlak. Začnite ráno miskou nesladených ovsených vločiek, na obedové sendviče použite celozrnný chlieb alebo si dajte na večeru ochutenú quinou.

Fazuľa, paradajky, huby a avokádo sú potraviny bohaté na draslík, ktoré môžu pomôcť znížiť krvný tlak prirodzene. Napríklad len jeden stredne veľký banán obsahuje až 422 miligramov draslíka.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť