Paleo dieta
Sponzorovaný obsah

Paleo diéta alebo strava, ktorú jedli naši predkovia pred desiatkami tisíc rokov

Paleo diéta (resp. paleolitická diéta) je inšpirovaná dobou kamennou. Jedálny lístok sa skladá z potravín, ktoré sú považované za najprirodzenejšie pre človeka, pretože sa nimi pravdepodobne stravoval počas paleolitu, čo je vôbec najdlhšie obdobie v ľudských dejinách.

Človek v období paleolitu bol lovcom a zberačom

Ako pravdepodobne viete, spôsob života v dobe kamennej sa výrazne líšil od toho dnešného. Človek putoval krajinou a stravu získaval pomocou zberu a lovu – neexistovalo poľnohospodárstvo.

Dominantnú zložku stravy teda tvorili suroviny, ktoré bolo možné nájsť alebo uloviť:

  • mäso a vnútornosti
  • ryby
  • vajcia
  • huby
  • ovocie (v našich zemepisných šírkach napr. lesné ovocie)
  • orechy
  • niektoré druhy zeleniny, predovšetkým listovej

Vyradiť by ste naopak v prípade prechodu na paleo stravu mali potraviny, ktoré máme vďaka poľnohospodárom. Teda obilniny, strukoviny, mlieko a mliečne produkty.

Zabudnite aj na výrobky z týchto surovín alebo na instantné a silne procesované potraviny. Hovoríme o pečive, syroch, ale aj o instantných pokrmoch, sladených nápojoch, fastfoode a pod.

Dôraz by ste mali klásť na kvalitné a čerstvé základné suroviny.

Prevládajú bielkoviny a tuky

Ako ste si pravdepodobne všimli, prechodom na paleolitickou stravou zo svojho jedálnička vyradíte značnú časť sacharidov. Výrazne prevládať budú bielkoviny a tuky.

Podobné diéty

Nepleťte si ale paleo diétu s keto diétou, ovocie tvorí v paleolitickej diéte nezastupiteľnú zložku a do stavu ketózy by ste sa nemali dlhodobo dostávať. Sladiť môžete aj medom a ďalšími prírodnými sladidlami, čiže v tomto smere neprídete skrátka. V prípade keto diéty sú naopak tieto sladkosti a sladidlá zakázané. Paleo strava naopak vyraďuje sladidlá umelé.

Ďalším podobným princípom je carnivore diét, tá je však ešte extrémnejšia, zakázané sú všetky rastlinné produkty, stravovať sa pri nej budete v podstate iba mäsom a vajíčkami.

Dáva paleo strava zmysel?

Ako ktorákoľvek diéta, ktorá vybočuje zo všeobecne prijímaných návykov, má paleo diéta mnoho skalných zástancov i odporcov. Zástancovia argumentujú tým, že táto diéta je pre človeka prirodzená a cíti sa vďaka nej oveľa lepšie. Pomôže mu schudnúť, celkovo zlepšuje zdravie aj vitalitu.

Odporcovia argumentujú tým, že človek sa neustále vyvíja a naše telo už dnes potrebuje oveľa viac živín ako pred státisícami rokov. Paleo strava nestačí a tým, ktorí ju dodržiavajú, budú chýbať vitamíny a minerály – teda budú trpieť podvýživou. Naši predkovia pritom nemohli vitamíny a minerály suplementovať pomocou doplnkov stravy, čiže ich užívani

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť