alcatraz vazenie
Fakty, Zaujímavosti

Legendárne väzenie Alcatraz: viacero zaujímavostí z histórie najprísnejšieho známeho zariadenia tohto druhu

Zrejme už ani netreba predstavovať toto zariadenie, ktoré kedysi slúžilo ako väzenie. Preslávilo sa hlavne svojimi prísnymi spôsobmi, ktoré mali trestať najhorších zločincov. Zhrnuli sme pre vás pár krátkych zaujímavostí o tomto svetoznámom fenoméne, ktoré stoja za to, aby ste o nich vedeli.

1

Náhoda za náhodou?

John a Clarence Anglinovci, boli dvaja bratia uväznení v Alcatraze. Boli to dvaja z troch ľudí, ktorým sa podarilo z väznice oficiálne utiecť. Oficiálne stanovisko hovorí, že sa utopili v ľadovej vode pri pokuse odplávať z ostrova. Ich matka však každý rok dostávala na deň matiek kyticu od anonymného darcu, a na jej pohrebe sa objavili dve neznáme vysoké a nie príliš pekné ženy.

2

Prefíkaný systém

Bola to prvá väznica, ktorá odsúdencom ponúkala teplú sprchu. Mýlite sa, ak ste presvedčený, že niekto s nimi predsa len mal zľutovanie. Oficiálne bolo toto opatrenie argumentované tak, že väzeň zvyknutý na teplú vodu nemá šancu prežiť v studenej vode okolo ostrova.

3

Staré práva

V roku 1969 americkí Indiáni začali okupovať ostrov, na ktorom je vystavaná väznica. Odvolávali sa na starý zákon, ktorý im dovoľoval zabrať späť zeme, ktoré sú opustené. Ostali na ostrove takmer dva roky.

4

Aspoň niečo

Alcatraz ponúkal väzňom najlepšiu stravu zo všetkých štátnych väzníc v USA.

5

Spravodlivosť – existuje či nie?

Sériový vrah Daniel Camargo pochádzajúci z Columbie, ktorý ušiel z väzenia Gorgona (tunajší ekvivalent Alcatrazu), zabil na získanej slobode cez 70 žien. Po dolapení bol usídlený do Alcatrazu, kde ho dobodal bratranec jednej z obetí.

6

Počiatočný vklad

Tvorcovia filmu „Útek z Alcatrazu“ investovali pol milióna dolárov do rekonštrukcie väzenia, aby mohli vôbec začať natáčanie v opustenom a rozpadávajúcom sa komplexe.

7

Plány do budúcnosti

Istá národná organizácia zamýšľala prerobiť časti komplexu, aby z opustenej väznice vznikol hotel so zaujímavou tématikou.

8

Nevyhol sa vzburám

V Bitke o Alcatraz sa podarilo pár trestancom zabarikádovať v dome na ostrove, kde vzdorovali ešte celé dva dni.

9

Návrat

Herec Benjamin Bratt bol so svojou rodinou v detstve súčasťou skupiny, ktorá okupovala ostrov počas už spomenutých dvoch rokov.

10

Krátenie času

Počas svojho trestu v Alcatraze, Al Capone hral vo väzenskej skupine nazývanej „The Rock Islanders“. Jeho nástrojom bolo banjo.

11

Väzni ako opatrovateľky

Na prelome 19.teho a 20.teho storočia bol Alcatraz väzením s minimálnou ochranou, kde boli trestanci využívaní ako robotníci, alebo strážili deti rodinám obývajúcim ostrov. Mnohým z nich sa podarilo úspešne utiecť.

12

Keď vás kopne múza

Meno Alcatraz pochádza zo španielskeho výrazu pre pelikána, pretože španielsky objaviteľ, ktorý sem prvý zavítal zistil, že na ostrove hniezdi nespočet týchto vtákov.

13

Oprávnene?

Ostrov so svojím opusteným väzením je stále považovaný za jedno z najstrašidelnejších miest v štátoch.

14

Čo sa začne, aj sa skončí

21.ého marca 1963 bol ALcatraz oficiálne zatvorený z dôvodov vysokých nákladov na údržbu, a veľmi nízkej reputácii na verejnosti.

zdroj: kickassfacts.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť