modre oci
Ľudské telo, Zaujímavosti

Sexom proti čkaniu? Odborníci radia menej tradičné spôsoby, ako sa zbaviť štikútania

Ak nás postretne čkanie známe aj ako štikútka, snažíme sa ho utíšiť tradičnými spôsobmi ako zadržaním dychu, zapitím vodou či zjedením kúska cukru. Vo väčšine prípadov sa našťastie štikútanie podarí zastaviť, no sú aj takí nešťastníci, ktorí štikútajú celé hodiny, dni či dokonca roky. Absolútny rekord v štikútaní drží americký farmár Charles Osborne, ktorého čkanie obťažovalo takmer 70 rokov bez prestávky. Čkanie pretrvávajúce viac ako 2 dni môže značiť, že má telo vážny zdravotný problém ako mozgový nádor, poškodenie obličiek či poškodenie nervov. Ľudia, ktorých trápi čkanie dlhodobo a to viac ako mesiac či dva, trpia výraznou stratou hmotnosti, nespavosťou a následnou vyčerpanosťou, informuje portál vox.com.

Sex či masáž konečníka, aj to sú netradičné rady na zastavenie čkania.

Stav štikútania nastáva, keď sa bránica a vonkajšie medzirebrové svaly nedobrovoľne stiahnu, čo nastane vtedy, keď sa rýchlo nadýchneme. Približne o 35 milisekúnd neskôr sa hlasivky zatvoria a výsledkom je charakteristický zvuk štikútky. Vedcom ešte nie je celkom jasné, prečo k štikútaniu dochádza a ani to, čo ho pomôže zaručene zastaviť. Ultrazvukom sa podarilo zachytiť čkanie u plodov už vo veku 8 týždňov a dokonca je to jedno z najbežnejších prejavov správania v maternici. Štikútanie potom pokračuje aj u novorodencov a vekom sa jeho intenzita znižuje.  Toto by mohlo naznačovať, že čkanie predsa môže mať nejakú prospešnú úlohu v ranom vývoji.

Niekoľko tipov, ktoré pomáhajú zastaviť čkanie však existuje a neustále sa hľadajú nové. Napríklad zadržanie dychu alebo dýchanie do papierového vrecka pomáha ľudom, ktorí trpia nezvládnuteľným čkaním a ukázalo sa, že zvýšenie koncentrácie oxidu uhličitého, ktorý dýchajú, znižuje frekvenciu štikútania.

Nevadí, ak zrovna nemáte poruke papierové vrecko, zadržanie dychu pomáha takisto. „Zadržaním dychu blokujete motorický vzorec, čo vedie k hromadeniu oxidu uhličitého,“ hovorí doktor Robert Provine, ktorý je neurológom na University of Maryland v okrese Baltimore.

Nájdu sa aj odvážnejšie odporúčania, ako je prosté zadržanie dychu. Prípad publikovaný v roku 1990 v Journal of Internal Medicine opisuje prípad 60 ročného muža, ktorý trpel akútnou pankreatitídou a u ktorého sa po zavedení nazogastrickej sondy objavilo náhle a pretrvávajúce štikútanie. Ani odstránenie sondy však už štikútanie nezastavilo a lekári hľadali ďalšie možné riešenie vrátane aplikácie rôznych liekov, no bezvýsledne. Lekári vykonali digitálnu rektálnu masáž, čo viedlo k náhlemu zastaveniu čkania, ktoré sa však už o niekoľko hodín znova začalo a opäť bolo okamžite ukončené digitálnou rektálnou masážou. Po tej už však k opätovnému štikútaniu nedošlo a celkovo sa jednalo už o druhý známy prípad spájajúci zastavenie neliečiteľného čkania s digitálnou rektálnou masážou.

Štyridsaťročný muž zas trpel bolesťami krížov a o štyri týždne navštívil neurológa, ktorý mu od bolesti uľavil, no o niekoľko hodín neskôr sa u muža prejavila neovládateľná štikútka. Na štvrtý deň nepretržitého štikútania mal muž pohlavný styk, počas ktorého čkanie pokračovalo, no v momente ejakulácie čkanie úplne prestalo. Nezvládnuteľné štikútanie prestalo bezprostredne po ejakulácii možno v dôsledku toho, že stimul pochádzajúci z ejakulácie, mohol ukončiť reflexný oblúk, čo spôsobovalo čkanie. Ide o mechanizmus podobný tomu, keď sa niekto zľakne a prestane štikútať. Ejakulácia môže viesť k zastaveniu nezvládnuteľného štikútania, no nie je jasné, či orgazmus u žien im prináša rovnaké riešenie. Obe tieto činnosti, masáž konečníka ako i sex stimulujú blúdivý nerv, ktorý pomáha kontrolovať nevedomú činnosť srdca a tráviaceho traktu, informuje stránka cfp.ca.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť