titulka-kozmonaut
Zdroj: ESA
Vesmír, Zaujímavosti

Prečo sovietski astronauti nosili do vesmíru so sebou aj zbraň? Báli sa mimozemšťanov?!

Prví, kto sa dostal na obežnú dráhu Zeme, bol sovietsky astronaut Jurij Alexejevič Gagarin. Stalo sa tak 12. apríla 1961. Pre ľudstvo to bol obrovský úspech. Odvtedy sa nám podarilo s ľudskou posádkou pristáť na Mesiaci, či vytvoriť na obežnej dráhe našej planéty Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ktorá je trvalo obývanou.

Do vesmíru aktuálne lietame ako „na klavír“.  Do 12. septembra 2021 sa na Medzinárodnej vesmírnej stanici vystriedalo 244 ľudí a to za pomoci 403 štartov vesmírnych lodí. No vedeli ste o tom, že sovietski kozmonauti so sebou pri lete do kozmu nosili v minulosti zbrane? Išlo konkrétne o zbraň typu TP-82.

Báli sa Sovieti mimozemšťanov?! Nie,…

Pravdepodobne aj vás ako prvé napadlo, že sa báli mimozemšťanov. Veď tam hore by vám nikto nepomohol, ak by sa zrazu objavili! No skutočnosť bola iná. Sovieti mali na to skutočne dobrý dôvod.

Hoci sa TP-82 označuje ako pištoľ, tak skôr má bližšie ku brokovnici s odpílenou hlavňou, vysvetľuje portál VIT.sk s odvolaním sa na YouTube kanál Simple History.

TP 82 zbran ktoru mali sovietski kozmonauti

Zdroj: Wikipedia.org, pištoľ  TP-82

Sovietski astronauti sa nebáli mimozemšťanov, malo to úplne iný dôvod. Táto myšlienka, že by mali mať kozmonauti so sebou zbraň, sa zrodila v roku 1965. Stalo sa tak potom, ako Alexej Leonov, jeden z kozmonautov, ktorý bol súčasťou misie Voschod 2, pristál s pristávacím modulom ďaleko od civilizácie. Ocitol sa uviaznutý hlboko v divočine! Pre tých, ktorí nevedia, tak americkí astronauti často pristávali v Tichom oceáne, no Sovieti pristávali na Sibíri. Ocitol sa o 965 kilometrov ďalej ako mal. Jeho kapsula sa porúchala a so sebou mal pištoľ kalibru 9mm. Pre tých, ktorí nevedia, tak pristávania je pomerne náročný proces, pri ktorom sa kapsula môže k zemi rútiť rýchlosťou až 7 km za sekundu. Aj to najmenšie poškodenie motorov či kapsule, môže zmeniť trajektóriu pristátia.

No uvedomil si, že pištoľ nie je dostatočne silná na to, aby odrazil útok medveďa alebo divých vlkov! Leonov veľmi dobre vedel, že proti 500-kilovému medveďovi sa táto strelná zbraň ukáže ako nedostatočná. Našťastie ku takémuto incidentu nikdy nedošlo, no aj napriek tomu trval na tom, že kozmonauti musia mať so sebou zbraň, ktorá ich ochráni pred potenciálnym útokom.

Prvou misiou, kedy dostali sovietski kozmonauti do výbavy „riadnu“ zbraň, bola misia Sojuz T6, ktorá odštartovala v roku 1982. Od roku 1986 bol model zbrane TP-82 povinnou výbavou kozmonautov a to až do roku 2007.  Zaujímavosťou tejto zbrane je i to, že mala odnímateľnú pažbu, ktorá slúžila aj ako mačeta. Okrem iného pomocou tejto zbrane mohla byť vystrelená aj svetlica.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť