strata jazykov
Zaujímavosti

Veľké otázky: Ako vznikajú slová ?

Včera sme na Facebookový profil našej skupiny dostali správu. V správe bola otázka: Kto vymýšľa slová, a dáva im význam ? Vhodne nám prišiel náš seriál Veľké otázky, v ktorom sa teda na túto otázku pozrieme.

Určiť kto vymýšľa slová je dosť ťažké. Pre každý jazyk sú slová odlišné, a tiež každý jazyk vznikal v inej dobe. Existuje však veda, ktorá sa práve vznikom a významom slov podrobne zaoberá. Tou vedou je Etymológia (z gréckeho etymon – pravda, istota a a logia – náuka). Ide o jazykovednú disciplínu zaoberajúcu sa pôvodom, prvotným významom a históriou slov či ich častí. Počas výskumu sa využívajú príbuzné jazyky, ktoré vznikli skôr než príslušný jazyk a verzie jazyka pred jeho kodifikáciou. Výsledky etymologického výskumu  sa zapisujú do tzv. etymologických slovníkov, v ktorých sú slová usporiadané podľa abecedy do hesiel vrátane výkladu o pôvode daného slova. Slovenský etymologický slovník je zatiaľ iba v príprave, zatiaľ však môžete použiť aspoň český (po kliknutí sem).

Máte aj vy nejaké otázky, ktoré by sme mohli zaradiť do seriálu Veľké otázky ? Neváhajte aj vy napísať správu do našej skupiny na Facebooku (Vedeli ste, že – Zaujímavosti) kde ako predmet správy uveďte Vedeli ste,že – námet k článku.

Jozef Kotrý | Zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť