modre oci
Jednohubky, Zaujímavosti

Ukázalo sa, že cestovanie nás robí oveľa šťastnejšími, než akékoľvek materiálne bohatstvo

Cestovanie je to, do čoho sa oplatí investovať (čas).

Nové materiálne veci nám robia radosť…na chvíľu. Šaty, elektronika a podobne. No po niekoľkých dňoch (niekto možno po niekoľkých hodinách) zabudneme na radosť z nákupu.

Ukázalo sa, že hlavnou prekážkou k šťastiu je adaptácia. Akonáhle sa niečo, čo sme si kúpili stáva obyčajným a nezaujímavým, naša miera spokojnosti klesá. Tento proces je opakovaný stále znova a znova.

Výskum uskutočnený na Cornellskej univerzite však našiel spôsob, ako zlomiť tento cyklus. Profesor psychológie Thomas Gilovich zistil, že rovnaké šťastie, ako pri kúpe nových vecí, prežívame aj počas cestovania. Najdôležitejší bod na jeho výskume je však ten, že šťastie z objavovania neznámych miest a spomienky z nich nám zostávajú ešte dlho, oveľa dlhšie ako radosť z nákupu. Podobné dlhodobé šťastie nám pomôžu navodiť aj mimoriadne životné udalosti, učenie sa novým zručnostiam, tiež adrenalínové a extrémne športy.

Nové predmety v domácnosti, dokonca aj nové auto, sa nakoniec stanú len ďalšími obyčajnými predmetmi, ktoré vlastníme a stanú sa pre nás bežné a zastarané. Takže, už viete, do čoho investovať, však? Príjemnú cestu!!! 🙂

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť