triky a tipy komunikacia zena sebadovera
Zaujímavosti

5 psychologických trikov, ktoré používajú inteligentní ľudia v komunikácii s inými, aby mali každú situáciu pod kontrolou

Určite to poznáte, dostanete sa do situácie, ktorú neviete, ako zvládnuť. Najlepším riešením, ako sa dostať z tejto situácie, je jej predísť. Nie vždy sa to ale dá a to hlavne, ak spolupracujete a komunikujete s ľuďmi. Každý z nás je jedinečný a rozmýšľa rôzne, existuje ale viacero spoločných menovateľov, ktoré ak si dokážeme osvojiť, tak nám to môže uľahčiť život. Hovoríme konkrétne o psychológii človeka a toho, ako funguje náš mozog. Ak porozumieme, ako tieto procesy fungujú, môžeme získať výhodu nad ostatnými. Poďme sa nižšie pozrieť na niekoľko psychologických trikov, ktoré nám môžu pomôcť mať situáciu pod kontrolou.

5 psychologických trikov, ako môžete mať navrch v konverzácii nad druhými

Keď vám niekto neodpovedá na otázky, ktoré sa pýtate, buďte ticho

Pravdepodobne sa vám už stalo, že ste sa niekoho niečo opýtali, ale nedostali ste odpoveď. Väčšinou, keď sa dostaneme do takejto situácie, tak máme tendenciu otázku zopakovať znova. Čo ak by sme vám ale povedali, že existuje trik, ako dostať odpoveď na otázku, ktorú ste sa pýtali bez toho, aby ste ju znova zopakovali? Ak sa dostanete nabudúce do takejto situácie, tak zostaňte ticho a bez slov počkajte. Existuje tu totiž veľká šanca, že osoba, ktorá vám neodpovedala, pocíti tlak a odpovie vám. Inými slovami, ticho je často hlasnejšie ako slová.

@patricia.cnr Sometimes silence is the best statement. When someone gives a vague response, drains your energy, or tells a lie, silence can signal that you’re waiting for them to clarify or provide more information. Silence is a form of communication that can convey power and authority (and a wide range of other emotions), sometimes even more effectively than words. #emotionalintelligence ♬ original sound – PATRICIA

Používajte „efekt rámovania“

Pravdepodobne ste o efekte rámovania (Framing effect) ešte nepočuli, no možno ste ho už v živote niekedy použili. Ide o príklad kognitívneho skreslenia, v ktorom ľudia reagujú na rovnakú vec rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, ako je prezentovaná. Inými slovami, keď budete od niekoho niečo nabudúce chcieť, tak to zarámujte nie ako požiadavku, ale ako príležitosť.

Pamätajte si mená ľudí a oslovujte ich tak

Každý sme svojim spôsobom egoista a myslíme si, že sme dokonalí, najkrajší a podobne. Určite to poznáte, keď vás niekedy niekto oslovil „hej ty“, prípadne zlým menom alebo v tretej osobe, tak vás to zarazilo, prípadne nahnevalo. Preto, keď sa s niekým rozprávate, oslovujte ho menom a dajte mu najavo, že poznáte jeho identitu. Týmto spôsobom si medzi sebou vytvoríte pozitívny vzťah. Ľudia majú radi, ak ich spomíname a oslovujeme menom. Uvidíte, že jednoduchšie dosiahnete, čo chcete.

@shadezahrai What’s your best tip for remembering names? #memory #names #firstimpressions #charisma #influence #connection #relationships #leadership #careertips #careercoach #careers #jobinterview ♬ original sound – Shadé Z. | MBA | PhD Candidate

Menej rozprávajte, skôr počúvajte a pýtajte sa

Mnohokrát sa vám už možno stalo, že ste sa bavili s niekým o jednej veci, no rozhovor znel, ako keby ste sa rozprávali o dvoch rôznych veciach. Veľakrát je problém v komunikácii, že presne nevieme, čo druhá strana chce. Preto namiesto toho, aby ste sa snažili druhú osobu v niečo presvedčiť, vypočujte si ju a pýtajte sa. To vám dáva výhodu, kedy sa dozviete skutočný zámer druhej osoby (a možno zistíte, že cieľ máte rovnaký) a zároveň, budete mať viac času na to, aby ste premýšľali nad vašim ďalším krokom. Okrem iného, ak necháte niekoho sa vyrozprávať, tak osoba, s ktorou konverzujete, má potom tendenciu mať pocit, že bola vypočutá a že vás zaujíma jej názor alebo postoj. Uvidíte, bude k vám následne oveľa milšia a ústretovejšia.

Stojte vzpriamene

Možno ste to nevedeli, ale neverbálna komunikácia je rovnako dôležitá ako verbálna. Keď stojíte alebo sedíte vzpriamene, posielate svojmu okoliu signál, že máte sebadôveru, autoritu a ste vyrovnaný. Ľudia sa k vám budú následne správať s väčšou úctou a rešpektom, ako keby ste boli zhrbený či ustráchaný. Nabudúce teda, keď sa budete s niekým rozprávať, tak otočte obe ramená dozadu a vystrite sa.

Poznáte ešte nejaké ďalšie triky, ktoré používate alebo ich niekto použil na vás? Dajte nám ich nižšie v komentároch vedieť alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť