zlata rybka
Mýty, Zaujímavosti, Zvieratá

Je pravda, že zlatá rybka má len 3-sekundovú pamäť?

Existujú stovky mýtov, ktorým veríme. Nedávno sme upozornili na jeden pomerne rozšírený a to, či sa voda v bazéne zafarbí, keď sa do nej vycikáme. Odpoveď je, že nie. Neexistuje totiž taká látka, ktorá by vedela identifikovať len moč bez toho, aby nereagovala s podobnými organickým zlúčeninami, ktoré sú rovnako prítomnými v bazéne. Nie je to ale jediný mýtus, ktorému sme sa venovali.

Jednou z ďalších pover je, že zlatá rybička má len 3-sekundovú pamäť. Je to ale pravda? Poďme sa spolu pozrieť na to, čo píše portál univerzity The Pennsylvania State University.

Skutočne zlaté rybky majú len 3-sekundovú pamäť?

Ak by bola pravda, že zlaté rybky majú len 3-sekundovú pamäť, tak by nemali dostatok času na spracovanie informácií, aby sa im uložili do dlhodobej pamäte. Definícia krátkodobej pamäte hovorí, že si dokážete zapamätať 5 až 7 položiek a to po dobu aspoň 15 až 30 sekúnd. Dlhodobá pamäť funguje mierne odlišne. Ako z jej názvu vyplýva, tak tá môže trvať mesiace až roky. Podľa tejto definície, by zlatá rybka nikdy neprešla z fázy krátkodobej pamäte do dlhodobej.

Vedci preto otestovali pamäť rybky jednoduchým spôsobom. A to, dávali jej kŕmenie cez špeciálne upravenú trubicu. Keď ju rybka stlačila, tak sa cez túto trubicu uvoľnila potravina. Ak by mala zlatá rybka len 3-sekundovú pamäť, tak by si pri ďalšom kŕmení nespomenula, že potrebuje reagovať s trubicou, aby došlo k uvoľneniu jedla. No to sa nestalo.

„Ak by zlatá rybka nebola schopná nadviazať toto spojenie, pamäť zlatej rybky by bola kratšia. Pretože zlatá rybka je schopná vytvoriť toto spojenie, môžeme dospieť k záveru, že pamäť zlatej rybky je oveľa dlhšia ako to, čo hovoria povesti.“, hovoria výskumníci.

No to nie je jediný experiment, ktorým sa výskumníkom podarilo preukázať, že zlaté rybky majú dlhodobú pamäť. V ďalšom pokuse použili podobný experiment Pavlovovmu slávnemu experimentu so psom a slinami. Pre tých, ktorí nevedia, tak Pavlov vykonával svoj experiment na psoch a začal tým, že skúmal slinenie ako reflexnú reakciu na podnet jedla. Počas experimentu začal prezentovať jedlo psom spolu so zvukom zvončeka. Pôvodne zvonček nevyvolával slinenie, ale po niekoľkých opakovaniach pes začal sliniť, keď počul zvonček, aj keď jedlo nebolo prítomné. To naznačovalo, že si pes vytvoril spojenie medzi zvukom zvončeka (neutrálnym podnetom) a jedlom (prirodzeným podnetom) a začal reagovať na zvonček tým, že slinil.

To isté spravili aj výskumníci, ktorý kŕmili rybičky spolu so zvukom. Ukázalo sa, že aj keď prehrali zvuk a to o 5 mesiacov neskôr, ako sa rybičky na tento zvuk naučili, tak zlaté rybky si to spojila s kŕmením.

Znamená to, že zlaté rybičky nemajú 3-sekundovú pamäť, majú ju oveľa dlhšiu. Teda tvrdenie o 3-sekundovej pamäti je mýtusom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť