yeti mytus_titulka
Zaujímavosti, Zvieratá

Ako vznikla legenda o Yetim? Takáto je pravda o snežnom mužovi!

V roku 1951 britský prieskumník menom Eric Shipton, ktorý hľadal alternatívnu cestu na Mount Everest, našiel stopu, ktorá vyzerala ako hominidná. Shiptonovi sa podarilo kľúčový dôkaz zachytiť prostredníctvom fotografie a chýry o snežnom mužovi Yetim sa začali rýchlo šíriť, píše portál nationalgeographic.com

„Yeti  je tvor podobný opici a človeku, ktorý údajne obýva himalájske pohorie v Ázii. V západnej populárnej kultúre sa toto stvorenie bežne označuje ako odporný snehuliak.“

Fotografia bola urobená na ľadovci Menlung, západne od Mount Everestu, na hranici medzi Nepálom a Tibetom. Shipton bol jedným z najuznávanejších objaviteľov Everestu a keď spolu s Michaelom Wardom hľadali alternatívnu trasu Everestu, narazili na odtlačky. Na odtlačkoch z fotografie bolo fascinujúce, že boli naozaj ostré, akoby boli odliate zo sadry. Druhým poznatkom bolo, že odtlačky vyzerali ako ľudská stopa, no s veľkým palcom, takže by sa mohlo jednať o hominida. Obrovská veľkosť 33 centimetrov naznačovala, že ide o veľkého jedinca. Pri hľadaní Yetiho bolo zralizovaných množstvo expedícií a k najvýznamnejším patrili expedície pod vedením amerického naftára Toma Slicka. Jedno z jeho pátraní zahŕňalo 500 nosičov a strávený čas v teréne po dobu šiestich mesiacov.

„Legendu o Yetim umocnil nález stôp v povodí Menlung počas prieskumnej expedície na Everest v roku 1951.“

Súčasný biológ Daniel C. Taylor a tiež autor knihy The Ecology of a Mystery, v ktorej vedecky vysvetľuje záhadu Yetiho, sám podnikol pátranie po tomto záhadnom tvorovi v oblasti Himalájí. Jeho hľadanie sa nakoniec zameralo na divokú oblasť Nepálu známu ako údolie Barun, kde je viac vlhkosti ako v ktoromkoľvek inom údolí. Jedná sa naozaj o hustú džungľu, do ktorej vstúpilo len veľmi málo ľudí a dokonca aj miestni obyvatelia žijú len na jej okraji. Najdivokejšie miesto Nepálu mohlo byť preto ideálnym útočiskom, kde by sa Yeti mohol skrývať.

„Príbehy často zobrazujú Yetiho ako nebezpečného surovce a používali sa na to, aby varovali miestnych obyvateľov a deti pred nebezpečenstvom objavovania príliš ďaleko za dedinami a povzbudzovali ich, aby zostali v bezpečí a blízko komunít.“

Yeti… alebo predsa nie?

Keď sa Daniel C. Taylor dostal do údolia Barun, našiel čerstvé stopy a nepochyboval, že našiel Yetiho. Miestny lovec, mu však povedal, že to, čo našiel, boli stopy medveďa stromového. Tým sa vysvetlilo aj to, odkiaľ sa vzal palec. U medveďa, ktorý žije väčšinu svojho života na strome, dochádza k vyvinutiu palca tým, že tlačí vnútornú časť končatiny dole, aby mohol urobiť opačný úchop, čo mu umožní chytiť konár alebo zlomiť bambus.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť