panvica diera na rukovati
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Vedel si, prečo je na rukoväti od panvice či hrnca diera? Mnohí o tomto netušia, pričom si môžu uľahčiť prácu v kuchyni!

Bežne v domácnosti sa môžeme stretnúť s rôznymi drobnými vylepšeniami, ktoré zostávajú nepovšimnuté. V minulosti sme sa pozreli na význam drobného otvoru v chladničke, ktorý ak nefunguje tak, ako má, tak to môže viesť k problémom v spojitosti s chladením potravín vo vnútri chladničky.

Dnes sa ale pozrieme na ďalšiu zaujímavosť, ktorou je diera na rukoväti panvice. Možno si si to doposiaľ neuvedomil, ale na panvici či hrnci, konkrétne na ich rukoväti, nájdeš dieru. Vieš, ale na čo slúži?

Mnoho ľudí si myslí, že ide o dizajnový prvok, no odpoveď je úplne inou. Aj keď sa ti môže zdať, že ide len o estetickú záležitosť, tak vedz, že má mnoho ďalších využití. Niektoré z nich sú viac praktické a iné zas menej. No každé z využití nižšie, ti mierne uľahčí prácu za šporákom či v kuchyni.

Na čo všetko slúži rukoväť na panvici?

Závesný mechanizmus

Prvým a pomerne častým spôsobom, ako ľudia využívajú tieto diery, je na to, aby si vedel panvicu zavesiť na stenu. Zavesenie kuchynského náradia je praktický spôsob, ako ušetriť miesto v kuchynských skrinkách a zároveň mať často používané predmety vždy po ruke. Nehovor viac o tom, že zavesené hrnce a panvice tiež vyzerajú pekne.

Držiak na varešku alebo lyžicu

Určite sa ti už stalo, že si niečo varil a potreboval si odbehnúť na pár sekúnd, prípadne si potreboval nechať jedlo dusiť. Potom si varešku buď ponoril do hrnca, alebo si ju oprel vedľa. Ak si ju dal vedľa, tak všetko si okyckal. Ak ju dáš do hrnca, tak to môže ovplyvniť nielen chuť jedla, ale aj samotnú varešku opotrebuješ výrazne rýchlejšie.

„Pri varení často potrebujeme miešať jedlo a nemáme kam bezpečne položiť varešku, aby sa nezašpinil pracovný povrch“

Možno už tušíš, kam smerujeme. Táto dierka má využitie aj ako dočasný držiak pre varešku či lyžicu. Vlož varešku do diery na rukoväti, a tá bude bezpečne stáť a kvapky z nej budú stekať priamo späť do hrnca.

Pomoc pri odmeraní

Možno by ťa to nenapadlo, ale táto diera má často využitie aj ako odmerka. Samozrejme, neodmeriaš v nej množstvo smotany, mlieka a ďalších tekutín, ktoré majú ísť do jedla. Špeciálne panvice majú dierku na rukoväti presne tak veľkú, aby si odmeral jednu dávku špagiet. Pravdou ale je, že častejšie takúto odmerku nájdeš v naberačke na špagety.

diera na vareske

Zdroj: Vedelisteze.sk, ilustračný obrázok

Zlepšenie priľnavosti a manipulácie

Určite sa už stretol s tým, že niečo chytil do ruky a keď bol povrch hladký, tak sa ti to vyšmyklo. Táto dierka slúži aj na to, aby sa zlepšila  priľnavosť a manipuláciu s hrncom či panvicou.

Únik tepla

Okrem iného diery na rukovätiach môžu pomôcť pri odvádzaní tepla, čo môže byť užitočné pri dlhom varení na vysokých teplotách.

Vedel si o týchto rôznych využitiach dier na rukoväti od panvice či hrnca? Daj nám vedieť nižšie v komentároch, alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť