pes jediaci kost titulka
Zvieratá

Psy a kosti patria od nepamäti k sebe. Je však bezpečné, aby psy jedli akékoľvek kosti?

Možno ste počuli, že kŕmenie psa kosťami je preňho prirodzené a prospešné, no ako sa častokrát v praxi ukazuje, nie všetko, čo je prirodzené, je aj zdravé. V tomto článku sa budeme venovať výhodám a nevýhodám kŕmenia kosťami a to vrátane otázky bezpečnosti. Odpoveď na otázku, či môžu psy jesť kosti, závisí od mnohých faktorov, vysvetľuje web petmd.com, ktorý sa podrobne venoval tejto téme. V prvom rade by mali byť varené kosti vždy zakázané. Varené kosti sa stávajú krehkými a ľahko sa môžu rozdrobiť na ostré kúsky, ktoré môžu spôsobiť vážne problémy v tráviacom trakte psa. Preto nikdy nepodávajte svojmu psovi varené kosti, či už pochádzajú z vašej kuchyne alebo z obchodu.

Surové kosti sú vo všeobecnosti bezpečnejšie než varené, ale aj tu platí, že je potrebné byť opatrný. Pri výbere surovej kosti by ste mali zvážiť jej veľkosť vzhľadom na veľkosť vášho psa. Pri veľkých plemenách by sa menšie kosti mohli psom zaseknúť v hrdle a celé by to nemuselo mať šťastný koniec. Aj keď sú surové kosti považované za bezpečnejšie, je stále dôležité svojho psa sledovať, keď kosti obhrýza. Takisto nekontrolovaný prístup ku kostiam môže mať pre vášho psa rovnako katastrofálne následky.

Okrem toho ani veľké okrúhle kosti, ako napríklad špikové kosti, nie sú úplne bezpečné. Ich hryzenie môže spôsobiť zlomené zuby, infekcie zubného koreňa a ďalšie zdravotné problémy. Surové kosti môžu navyše obsahovať potravinové patogény, ako je Salmonella, čo môže byť nebezpečné pre členov domácnosti s oslabeným imunitným systémom. Preto je najlepšie takéto rozhodnutie konzultovať s veterinárom a zvážiť výhody a nevýhody kŕmenie psa kosťami.

Majú kosti pre psa aspoň nejaké výhody?

Hoci kosti neobsahujú veľké množstvo výživných látok, môžu byť zdrojom vápnika a fosforu, avšak väčšina výživy pochádza z mäkkých tkanív, ako je mäso, chrupavka, tuk a spojivové tkanivo a nie zo samotných kostí. Preto by sa kosti mali považovať len za doplnok výživy a mali by sa podávať ako súčasť vyváženej stravy. Ak sa rozhodnete svojho psa kŕmiť surovými kosťami, je dôležité získať ich od dôveryhodného mäsiara a dodržiavať vysoké štandardy hygieny, aby sa minimalizovalo riziko prenášania chorôb.

Ak ste sa však rozhodli, že podávať kosti nie je pre vás a vašich štvornohých spoločníkov vhodné, nemusíte sa obávať, pretože existujú iné možnosti, ako uspokojiť túžbu psa po žuvaní a zároveň udržať jeho zuby v dobrej kondícii.

Jednou z alternatív sú hračky vyrobené zo silikónových či gumených materiálov. Tieto hračky sú vhodnou voľbou pre psov, ktorí majú potrebu žuť a zároveň sú bezpečné. Poskytujú psovi zábavu a stimuláciu a to bez rizika poškodenia zubov.

Ak sa obávate, že váš pes nebude mať dostatočnú výživu, keď vynecháte kŕmenie kosťami, nebojte sa. Mnohé komerčne dostupné krmivá sú navrhnuté tak, aby poskytovali psom kompletnú a vyváženú výživu, ktorú potrebujú na zachovanie svojho zdravia. Tieto krmivá sú vytvorené na základe vedeckých poznatkov a zohľadňujú potreby psov v rôznych životných štádiách.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť