pes usta jazyk
Zaujímavosti

Prečo psy olizujú moč iných psov? Pravdepodobne ste sa už s takým správaním u psa stretli

Správanie našich psích priateľov je plné záhad a niekedy aj nezvyčajných návykov, ktoré nás majiteľov často zmätú. Psy sa často dostanú do čudných situácií, ako je naháňanie vlastného chvosta, čuchanie iných psov, chodenie v kruhoch a dokonca aj zdanlivo odpudivé správanie, ako je jedenie výkalov iných zvierat. Medzi týmito zvláštnymi návykmi patrí aj olizovanie moču iných psov, čo môže byť pre niektorých majiteľov veľmi záhadné, píše web Impersonateme.com.

Predtým, než v tomto článku odhalíme pozadie tohto zvláštneho správania, je dôležité spomenúť vomeronazálny orgán, známy aj ako Jacobsonov orgán. Tento orgán, nachádzajúci sa vo vomerovej kosti medzi nosom a ústami psa, hrá kľúčovú úlohu pri tomto zvláštnom správaní. Jacobsonov orgán je zodpovedný za analýzu veľkých molekúl v ovzduší, ako sú baktérie, feromóny a ďalšie zlúčeniny, pričom prenáša tieto informácie do mozgu psa. Táto schopnosť je cenná pri rôznych aspektoch psieho života, vrátane párenia, sociálnych interakcií, vnímania prostredia a dokonca aj počas lovu.

Keď pes líže moč iného psa, môžeme pozorovať, že svoj nos nakláňa nahor a pritlačí jazyk na hornú časť úst. Iné plemena môžu skrútiť jazyk a zamrznúť na mieste. Týmto spôsobom sa pes snaží dostať molekuly moču blízko k vomeronazálnemu orgánu, aby mohol dešifrovať informácie týkajúce sa druhého psa.

Moč psa obsahuje rôzne zložky, vrátane baktérií, cukru, feromónov a kyseliny močovej. Tým, že pes líže moč iného psa, môže identifikovať informácie o strave, estrálnom cykle, infekciách a chorobách. Feromóny mu pomáhajú určiť pohlavie psa a jeho dostupnosť na párenie. Inými slovami, v prenesenom slova zmysle, ide o taký „Facebook“ pre psov. V moči môžu byť prítomné aj stopy cukru, čo môže byť dôležité pre niektorých psov, najmä ak močiaci pes trpí cukrovkou. Aj keď sa vám toto správanie psov môže zdať nechutné, čuchanie a olizovanie moču je pre psov prirodzené a vyplýva z ich inštinktov.

chvost a pes

Zdroj: Ray Shrewsberry • z Pixabay

Odpudivé, no pre psa prirodzené správanie

Je prirodzené, že majitelia psov sa obávajú, či môže olizovanie moču iných psov ublížiť ich miláčikom. Našťastie, väčšina psov má imunitný systém, ktorý je schopný dobre bojovať proti baktériám a patogénom a preto je len malá šanca, že by mohli dostať vážnu infekciu z olizovania moču. Existujú však prípady, keď pes môže chytiť leptospirózu, bakteriálnu infekciu, ktorá môže byť prenášaná močom iných psov alebo stojatou vodou. Príznaky leptospirózy u psov sú rôznorodé a môžu zahŕňať zmeny vo frekvencii močenia, hnačku, žltačku, stratu chuti do jedla či dehydratáciu. Našťastie, leptospiróze je možné predchádzať a liečiť ju antibiotikami a ak máte podozrenie, že váš pes môže mať túto chorobu, je dôležité sa obrátiť na veterinára pre presnú diagnózu a liečbu.

Taktiež je zaujímavé dodať, že kastrované samce a vykastrované samice majú menšiu pravdepodobnosť, že budú lízať moč iných psov. To môže byť spojené s reprodukčnými inštinktami nekastrovaných samcov, ktorí sa snažia nájsť partnerov na párenie prostredníctvom čuchania moču a feromónov.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť