Cislo 13 a strach
Zaujímavosti

Prečo číslo 13 naháňa mnohým strach a považujeme ho za nešťastné?!

Piatok 13. je pre mnohých ľudí postrachom. Rovnako aj samotné číslo vyvoláva v mnohých strach a obavy a keď príde na to, aby spravili v tento deň závažné rozhodnutie. Mnohokrát takéto rozhodnutie radšej odložíme na neskôr, aby sme sa nepopálili. Pýtali ste sa ale niekedy, prečo sa ľudia tohto čísla tak boja? Poďme sa bližšie pozrieť na túto problematiku spolu s portálom University of South Carolina, ktorý upozornil na tému.

Prečo je číslo 13 považované za nešťastné? Jasnú odpoveď nemajú ani historici

Zaujímavosťou je, že ani historici nemajú jasnú predstavu v tom, prečo je toto číslo tak démonizované. Jedno z vysvetlení hovorí, že číslo 12 je „dokonalým“ v starovekom svete. Väčšina kalendárov má 12 mesiacov, na Olympe bolo 12 bohov, a rovnako je aj 12 zverokruhov. Inými slovami, v histórii ľudstva je číslo 12 spájané s niečím pozitívnym. Niektorí tvrdia, že po „dokonalom“ čísle pôjde nedokonalé, ktoré je protikladom tejto predstavy.

V starovekej mytológii sa číslo 13 spája napríklad s nežiaducim hosťom pri večeri. V severskej mytológii bol boh Loki 13. hosťom na hostine vo Valhalle, kde oklamal iného hosťa tak, že ho donútil zabiť boha Baldura. V kresťanstve bol Judáš, apoštol, ktorý zradil Ježiša, 13. hosťom pri poslednej večeri.

Rovnako treba povedať, že viacero nešťastí sa v minulosti odohralo v tento deň, čo len potvrdilo vieru ľudí v to, že číslo 13 je nešťastné. V skutočnosti číslo 13 ale nebolo nijako výnimočné. Rovnako aj v iné dni sa diali nešťastia či nehody, no len im ľudia nepripisovali takú dôležitosť.

Nie všade je číslo 13 pokladané za nešťastné

Zaujímavosťou je, že číslo 13 je démonizované hlavne na západe. Niektoré kultúry vrátane starých Egypťanov,  považovali toto číslo za šťastné. Považovalo sa za veľmi karmické, spojené s božstvom a verili, že prináša šťastie.

Napríklad v Číne pokladali za nešťastné číslo 4 a to vďaka tomu, že vyslovenie tohto čísla sa zvukovo podobá na čínske slovo „smrť“. Japonci zase pokladajú za nešťastné číslo 9, lebo znie podobne ako slovo „utrpenie“.

V súvislosti s číslami treba rovnako spomenúť ešte číslo 666, pod ktorým si väčšina z nás predstaví démona či rovno satana. Ak máte z tohto slova panický strach, tak budete pravdepodobne trpieť fóbiou, ktorá sa volá „hexakosioihexekontahexafóbia“. V Číne by sa ale na vás pozerali ako na blázna, ak by ste sa báli tohto čísla. Dôvodom je, že toto číslo považujú za šťastné.

Sociálne a psychologické vysvetlenia

Časť povestí o čísle 13 môže byť spojená s pocitom neznámosti alebo „pociťovaným pocitom anomálie“. V bežnom živote je číslo 13 menej bežné ako číslo 12. Neexistuje 13. mesiac, 13-palcová pravítko a podobne. Samotný pocit neznámosti sám o sebe nevyvoláva fóbiu, ale psychologický výskum ukazuje, že máme tendenciu preferovať to, čo je nám známe, a nepreferovať to, čo nepoznáme. To umožňuje ľahšie si spojiť číslo 13 s negatívnymi vlastnosťami.

Máte aj vy z číslo 13 strach, resp. rešpekt? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť