odtlacok prsta
Ľudské telo, Zaujímavosti

Majú jednovaječné dvojčatá rovnaké odtlačky prstov? Odpoveď vás pravdepodobne prekvapí

Identické dvojčatá, známe aj ako jednovaječné dvojčatá, fascinujú vedcov a laikov už veky. Štúdie a výskumy v oblasti genetiky a biológie prinášajú nové pohľady na to, čo robí jednovaječné dvojčatá tak špeciálnymi a odlišnými, aj keď ich odtlačky prstov sa zdajú byť takmer identické, píše Washingtonský štátny register dvojčiat.

Základným zistením je, že odtlačky prstov jednovaječných dvojčiat sú síce veľmi podobné, ale nie sú úplne totožné. Vedci odhalili, že takéto dvojčatá majú vysokú genetickú podobnosť v slučkách a hrebeňoch na ich odtlačkoch prstov. Toto naznačuje, že ich genetická výbava je mimoriadne podobná, čo nie je prekvapujúce, pretože sú vytvorené z jediného oplodneného vajíčka. Avšak detaily, ako napríklad presná poloha kožných hrebienkov, ich rozvetvovanie alebo zakončenie, sa medzi týmito dvojčatami líšia.

Hlavným faktorom, ktorým sa odtlačky prstov jednovaječných dvojčiat odlišujú, je interakcia génov v ich vývojovom prostredí v maternici. Výskumy ukazujú, že vzory odtlačkov prstov sa začínajú formovať medzi 13. a 19. týždňom vývoja plodu v maternici. Tvar týchto odtlačkov môže ovplyvniť viacero faktorov vrátane rozdielov v dĺžke pupočnej šnúry, ktorá môže ovplyvniť prietok krvi do plodu, prístup k výžive, krvný tlak, rýchlosť rastu prstov na konci prvého trimestra a poloha plodu v maternici.

Takže aj keď jednovaječné dvojčatá zdieľajú väčšinu svojho genetického materiálu, ich jedinečné odtlačky prstov svedčia o tom, že ich vývoj je ovplyvnený rôznymi faktormi v prostredí maternice. Tieto výsledky nám dávajú ďalší pohľad na komplexný proces vývoja plodu a na to, ako sa jednovaječné dvojčatá môžu od seba líšiť, i keď iba v detailoch.

odltacky prstov

Zdroj: Stefan Schweihofer z Pixabay

Nájdu sa na svete dvaja ľudia, ktorí majú identické odtlačky?

Dnešná doba prináša nespočetné technologické inovácie, z ktorých jednou z najdôležitejších je snímanie odtlačkov prstov. Táto metóda je neoddeliteľnou súčasťou biometrie, vednej oblasti, ktorá využíva fyzické alebo biologické vlastnosti ľudí na ich jedinečnú identifikáciu, informácie dopĺňa stránka Interpolu.

Jedným z fascinujúcich aspektov tejto technológie je fakt, že neexistujú dvaja ľudia na svete s rovnakými odtlačkami prstov. Dokonca ani jednovaječné dvojčatá nemajú identické odtlačky, ako sme už spomínali v texte predtým. Je to preto, že odtlačky prstov sú tvorené komplexnými vzormi, ktoré sú jedinečné pre každého jednotlivca. Čo je ešte zaujímavejšie, tieto vzory odtlačkov sa nemenia s vekom, pokiaľ nedôjde k poškodeniu alebo úmyselným zmenám v bazálnej vrstve, napríklad plastickou chirurgiou.

Poznáme tri základné typy vzorov odtlačkov prstov, ktoré sú známe ako oblúky, slučky a špirály. Každý z týchto vzorov má svoje vlastné charakteristiky, ako sú tvar, veľkosť, počet a usporiadanie drobných detailov. Tieto rozdiely robia každý odtlačok prsta jedinečným a umožňujú presnú identifikáciu osoby na základe jej odtlačku.

Snímanie odtlačkov prstov je neoceniteľným nástrojom v oblasti bezpečnosti a identifikácie. Používa sa v mnohých odvetviach, od zabezpečenia smartfónov, prístupových systémov po kriminalistiku a imigračné procesy. Vďaka tejto technológii je možné rýchlo a spoľahlivo overiť totožnosť jednotlivca a chrániť dôležité informácie a zariadenia pred neoprávneným prístupom. Snímanie odtlačkov prstov je príkladom toho, ako moderná biometria zmenila a zabezpečila našu bezpečnosť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť