modre oci
Nezaradené

Odtlačky pier môžu odteraz pomôcť k odchyteniu zločinca!

Určite si už mnohokrát počul o tom, ako je mnoho zlodejov a zločincov chytených vďaka ich nedbalosti. Zanechali po sebe totiž odtlačky prstov a naší šikovní policajti im na to prišli. No tentoraz budú musieť byť ešte opatrnejší!

Vystopovať sa už totiž bude dať aj podľa odtlačkov pier. Čím viac rúžu, tým lepšie, no v pohode ťa nájdu aj keď si pery nerúžuješ.

Šikovní študenti prišli na túto metódu len nedávno. Odtlačky dokážu „vyčítať“ z cigariet, z rúžu, alebo z pohára a to dokonca aj po tom, čo tento odtlačok zotrieš.

Metóda zvaná „plynová chromatografia“ je založená na podobnom princípe ako získavanie odtlačkov z prstov. Tento proces zahŕňa priloženie organického rozpúšťadla k objektu za účelom odstránenia oleja a taktiež to, aby odtlačky ostali vcelku.

„Práca na tomto vyšetrovaní a na získaní čo najlepších odtlačkov mi otvorila oči. V televízii to totiž znázorňujú úplne zle a hlavne im to tam trvá omnoho kratšie. V reálnom živote to zabere aj niekoľko dní.“ vyjadrila sa študentka univerzity v Illinois Bethany Esterlen, ktorá sa prvého pokusného vyšetrovania zúčasntila.

Celá technika má samozrejme ešte nejaké malé nedostatky, no postupným vylepšovaním a skúšaním ju určite dovedú do dokonalosti.

Táto nová technika sa zatiaľ v praxi ešte nevyužíva, no určite to je len otázkou času a my budeme čoskoro opäť o krok bližšie k spravodlivosti.

 


img: elitedaily.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť