zaspavanie s ponozkami
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Zvyknete chodiť spať v ponožkách alebo bez nich? Takto sa to odzrkadlí na kvalite vášho spánku

Nosenie ponožiek do postele môže zlepšiť kvalitu spánku a priniesť ďalšie výhody, ktoré by vás ani nenapadli. Podľa výskumu môže mať táto prax pozitívny vplyv na vaše zdravie a pohodu.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste mali zvážiť nosenie ponožiek pred spaním, je fakt, že to môže pomôcť udržať vaše nohy teplé. Chladné nohy môžu spôsobiť nepohodlie a dokonca vás zobudiť v priebehu noci. Špecialistka na poruchy spánku Michelle Drerup z health.clevelandclinic.org vysvetľuje, že to spočíva vo fyziologickom procese nazývanom distálna vazodilatácia.

Tento proces zahŕňa zvýšený prietok krvi do vašich končatín, keď sú vaše nohy chladné. Nosiť ponožky môže pomôcť udržať vaše nohy teplé, uvoľniť krvné cievy a zlepšiť krvný obeh, čo následne prispieva k uvoľňovaniu tepla cez pokožku. Týmto spôsobom sa vaša vnútorná teplota upravuje, aby bola prijateľná pre pokojný spánok.

Okrem zlepšenia kvality spánku môže nosenie ponožiek pred spaním priniesť aj ďalšie výhody. Môže pomôcť ľuďom trpiacim Raynaudovou chorobou, ktorá ovplyvňuje krvné cievy v prstoch na nohách a rukách a tým zlepšiť cirkuláciu krvi. Taktiež môže minimalizovať návaly horúčavy u žien v období menopauzy tým, že stabilne pomáha udržiavať telesnú teplotu.

Lepší intímny život vďaka ponožkám?

Ďalším prekvapujúcim zistením je, že nosiť ponožky môže mať pozitívny vplyv aj na intímny život. Štúdia z roku 2005 zistila, že páry, ktoré nosili ponožky počas sexu, mali väčšiu pravdepodobnosť dosiahnuť orgazmus. Tento efekt je spojený s udržiavaním teplých nôh a pohodlnosti počas intímnych aktivít.

Nosenie ponožiek pred spaním môže mať aj výhody pre starostlivosť o pokožku. Aplikácia hydratačného krému na nohy pred spaním, po ktorom si nasadíte ponožky, môže pomôcť udržať vlhkosť pokožky a zabrániť vysušeniu.

Pri výbere ponožiek na spanie je dôležité zvoliť pohodlný strih a materiál. Ponožky vyrobené z prírodných vlákien, ako je bavlna, kašmír alebo merino vlna, sú ideálnou voľbou kvôli ich hrejivým vlastnostiam a priedušnosti. Syntetické materiály, ako je polyester, sa môžu ukázať ako menej vhodné.

Napriek výhodám nosenia ponožiek do postele je dôležité mať na pamäti, že nie sú všeliek na všetky problémy so spánkom. Ak máte vážne problémy so spánkom, je vhodné to konzultovať s odborníkom a hľadať komplexné riešenia.

V konečnom dôsledku je voľba medzi spaním s ponožkami a bez ponožiek osobnou preferenciou. Ak sa rozhodnete vyskúšať spanie s ponožkami, môže to byť jednoduchým a lacným spôsobom, ako zlepšiť svoj spánok a pohodu. Ak vám však ponožky pri spaní spôsobujú nepohodlie, neváhajte si ich vyzliecť. Nie je problém vyskúšať túto prax, aby ste zistili, či vám pomôžu dosiahnuť lepší spánok.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť