zodiac sprava
História, Zaujímavosti

Zodiac, sériový vrah, ktorého správa bol dlhé desaťročia nerozlúštená. Ako sa ju podarilo po rokoch rozlúsknuť?

Konečne, po viac ako päťdesiatich rokoch plných tajomstva a špekulácií, kryptografickí výskumníci dosiahli prelom v rozlúštení dlho nerozlúšteného kódu od Zodiaca, sériového vraha, ktorý dlhé roky terorizoval obyvateľov severnej Kalifornie. Tento úspech priniesol nové svetlo do nevyriešených zločinov, ktoré znepokojovali obyvateľstvo koncom 60. a začiatkom 70. rokov minulého storočia.

Podľa informácií zverejnených v Discover Magazine vo vydaní z januára/februára 2022, trojica odhodlaných výskumníkov úspešne rozlúštila jednu zo správ, ktoré boli pripísané Zodiacovi. Tento neznámy vrah, ktorý podľa úradov zavraždil najmenej päť ľudí v oblasti zálivu San Francisca pred viac ako polstoročím, dlho unikal spravodlivosti a jeho identita zostáva záhadou.

Výskumníci, ktorí boli kľúčovou postavou tohto úspechu, zahŕňali Davida Oranchaka, počítačového programátora z Roanoke vo Virgínii, Sama Blakea, aplikovaného matematika na University of Melbourne a Jarla van Eyckea, belgického experta na dešifrovanie kódov. Ich spoločné úsilie a vytrvalosť prinieslo konečne želaný výsledok.

Už v minulosti sa mnohí pokúsili rozlúštiť 340-znakovú správu, ktorú Zodiac zaslal do San Francisco Chronicle 14. októbra 1969. Predpokladá sa, že táto správa, známa ako Z340, predstavuje druhý kryptogram, ktorý vrah poslal novinám. Prvá správa obsahujúca 408 znakov bola zaslaná v auguste toho istého roku a bolo ju možné dešifrovať len týždeň po zverejnení.

Podstatným momentom v procese rozlúštenia bol nápad Sama Blakea, ktorý navrhol, že šifra by mohla byť kombináciou homofónnej substitučnej šifry a transpozičnej šifry. Tento nový prístup otvoril dvere k rozlúšteniu kódu, ktorý odolal mnohým iným predtým. Výskumníci využili sofistikované analytické nástroje, vrátane štatistického balíka Wolfram Mathematica, na vygenerovanie tisícok možných riešení pre Z340.

Počas svojho výskumu experimentovali s rôznymi metódami transpozície a šifrovania, no úspech sa im vyhýbal. Nakoniec sa vrátili k niektorým predošlým pokusom a zistili niekoľko zaujímavých detailov, ktoré ich priviedli k úspechu.

V decembri 2020 kontaktovali FBI s nádejou, že ich práca bude potvrdená a zločinec konečne privedený pred spravodlivosť. FBI ich úspešné dešifrovanie správy potvrdilo, čo predstavovalo výzvu vyžadujúcu významné množstvo výpočtového výkonu, uviedol Oranchak pre časopis Discover. Podľa jeho slov by v roku 1969 tento prístup nebol pri dešifrovaní možný a to kvôli nedostatku výpočtových zdrojov.

A ako znela rozlúštená správa od sériového vraha?

Po intenzívnej analýze sa ukázalo, že šifra bola zložená z veľkých písmen bez akýchkoľvek interpunkčných znamienok.

Správa, ktorú skrytá šifra odhaľovala, znela nasledovne:

„Dúfam, že sa pri pokuse chytiť ma bavíte. Nebol som to ja v televíznej relácii, ktorá o mne hovorí. Nebojím sa plynovej komory, pretože ma pošle do raja.“

„Pretože teraz mám dosť otrokov, ktorí pre mňa pracujú tam, kde všetci ostatní nemajú nič, keď sa dostanú do raja, takže sa boja smrti.“

„Nebojím sa, pretože viem, že môj nový život bude v rajskej smrti ľahký.“

Televízna relácia, na ktorú sa odkazuje v dekódovanej správe, je The Jim Dunbar Show, do ktorej zavolala 2 týždne pred odoslaním šifry osoba, ktorá tvrdila, že je sériový vrah.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť