pupok
Ľudské telo

Prečo je pupok niektorých ľudí vypuklý a iných vpadnutý? Viete, že niektorí ľudia majú z pupkov strach?

Náš pupok, klinicky nazývaný umbilicus, je trvalou jazvou, ktorá zostáva po tom, ako sa pupočná šnúra odpojí od placenty. Táto šnúra bola naše životne dôležité spojenie s placentou počas fetálneho vývoja, kedy placenta zabezpečovala výmenu kyslíka, živín a odpadových produktov medzi matkou a plodom. Po narodení dieťaťa šnúru odstrihne lekár a na jej konci zostane pahýľ, ktorý po týždni vyschne a odpadne, čím sa odhalí pupok, približuje web umbc.edu.

Zatiaľ čo väčšina drobných jaziev na koži časom zmizne, pupok ako jazva zostáva. To je spôsobené tým, že zapája nielen kožu, ale aj hlbšie vrstvy spojivového tkaniva. Dokonca aj pri niektorých chirurgických zákrokoch, kde sa zjazvenie minimalizuje, lekári využívajú pupok ako prístupový bod k vnútorným orgánom. Ak sa vám vzhľad vašej pupočnej jazvy nepáči, existuje možnosť kozmetickej úpravy zvaná umbilikoplastika.

Vzhľad pupka, či už ide o vpadnutý alebo vypuklý nezávisí na tom, kde bolo pupočná šnúra prestrihnutá. Vypuklý pupok môže byť dôsledkom genetických faktorov alebo zdravotných stavov ako pupočná prietrž. Hĺbka a tvar pupka sú ovplyvnené len kožnými a svalovými vrstvami vašej brušnej steny, pod ktorými sa nachádza pobrušnica a ďalšie brušné orgány.

Ľudský pupok je hostiteľom obrovského množstva baktérií

Pupok, často prehliadaný znak placentárnych cicavcov, je prítomný nielen u ľudí, ale aj u ostatných zástupcov tejto skupiny zvierat. Toto zahŕňa väčšinu cicavcov s výnimkou vačkovcov, ako sú kengury a vačice alebo vtákopysky. V prípade domácich zvierat, ako sú mačky, psy či morčatá, je pupok plochou jazvou, ktorá sa často ukrýva pod kožušinou, a preto si ho mnohí majitelia ani nevšimnú.

Pupok nie je len neaktívnou jazvou, ale predstavuje aj biologicky zaujímavú oblasť. Vďaka svojmu tvaru dokáže zbierať drobné nečistoty a hostiť mikrobiálnu komunitu, ktorá je odolnejšia voči mydlu a odreninám, než je tomu na iných častiach pokožky. Výskumníci z projektu Belly Button Biodiversity na Štátnej univerzite v Severnej Karolíne zistili v pupkoch prvého vzorkovania viac než 2000 druhov baktérií, čím poukázali na zložitosť a rozmanitosť mikrobiálnych spoločenstiev v tejto malej, ale dôležitej časti tela.

Zvláštnosťou ľudí je aj to, že niektoré osoby môžu mať averziu voči pupkom, čo by mohlo súvisieť s omfalofóbiou, nezvyčajným strachom z pupkov. Hoci konkrétne štúdie na túto tému sú zriedkavé, liečba tejto fóbie môže zahŕňať terapiu alebo medikácie na úzkosť, podobne ako pri iných fóbiách.

Takto pupok neustále pripomína evolučnú minulosť cicavcov, pre ktorú je charakteristická vysoká miera investície do potomstva prostredníctvom priameho dodávania živín a kyslíka. Je to symbol prvej životnej starostlivosti, ktorú sme dostali ešte pred narodením.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť