modre oci
Nezaradené

Čo majú spoločné všetci modrookí ľudia?

Všetci modrookí ľudia majú spoločného predka.

Bol to Európan, ktorý žil asi pred 6 000 až 10 000 rokmi. V jeho tele sa prvýkrát vyvinula špecifická mutácia, ktorá spôsobuje rozšírené sfarbenie dúhovky.

Pôvodne mali všetci ľudia hnedé oči. V géne nazvanom OCA2 dochádzalo ku genetickým variáciám v rámci zmeny množstva pigmentu u rôznych jednotlivcov, čo viedlo k vzniku viacerých odtieňov hnedej. Vedci vyzbrojení týmito informáciami roky hľadali pôvod modrých očí práve v géne OCA2, no bez úspechu.

Ako pravá príčina modrej farby očí bol identifikovaný gén zvaný HERC2. Ten je schopný vypnúť gén OCA2, ktorý určuje množstvo hnedého pigmentu – melanínu. Predpokladá sa, že k mutácii došlo po tom, keď ľudia začali migrovať z Afriky do Európy, čo znamená, že každý človek s modrými očami je potomkom jedného Európana.

Skutočnosť, že každý modrooký žijúci človek má rovnakú mutáciu, je presvedčivým dôkazom tejto teórie. Totožnosť pôvodného mutanta však zostáva záhadou. Najstaršie zafírovo sfarbené kukadlá boli objavené v severnom Španielsku a patrili 7 000-rokov starej kostre. Samozrejme, oči sa rozložili už veľmi dávno, no genetická analýza odhalila, že oči boli kedysi modré.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť