oci zrak_titulka
Jednohubky, Ľudské telo

Modrookých ľudí spája dačo, čo by vás nenapadlo. Veda o vás objavila niečo veľmi zvláštne

Pravdepodobne aj vy poznáte viacero ľudí, ktorí majú modré oči. Vedeli ste, že týchto ľudí spája oveľa viac ako „len“ farba očí? Minimálne to naznačuje práca vedcov z Kodaňskej univerzity. Výskumníkom sa totiž podarilo identifikovať genetickú mutáciu, ktorá vznikla približne 6 až 10-tisíc rokov dozadu, ktorá ich spája netradičným spôsobom.

Čo majú modrookí ľudia spoločné?

Farba oka závisí od toho, koľko pigmentu nazývaného melanín sa nahromadí v očnej dúhovke. Zaujímavosťou je, že v minulosti sme mali všetci hnedé oči. To sa ale zmenilo niekoľko tisíc rokov dozadu, kedy došlo k zmutovaniu génu známeho ako OCA2.

„Pôvodne sme všetci mali hnedé oči,“ vysvetľuje profesor Eiberg. „Avšak genetická mutácia, ktorá postihla gén OCA2 v našich chromozómoch, spôsobila vytvorenie ‚prepínača‘, ktorý doslova ‚vypol‘ schopnosť produkovať hnedé oči.“

Gén OCA2 kóduje takzvaný P proteín, ktorý sa podieľa na produkcii melanínu, pigmentu, ktorý dodáva farbu našim vlasom, očiam a pokožke. Prepínač, ktorý sa nachádza v susednom géne k OCA2, však tento gén nevypína úplne, ale skôr obmedzuje jeho činnosť tým, že znižuje produkciu melanínu v dúhovke. Inými slovami, tento genetický prepínač obmedzuje množstvo melanínu produkovaného v dúhovke – efektívne „zrieďuje“ hnedé oči na odtieň modrej.  Ak by bol gén OCA2 úplne zničený alebo vypnutý, ľudia by nemali melanín vo vlasoch, očiach alebo pokožke – čo je stav známy ako albinizmus.

Variácie vo farbe očí od hnedej po zelenú možno vysvetliť množstvom melanínu v dúhovke, ale modrookí jedinci majú len malý stupeň variácie v množstve melanínu v očiach. Čo ale z toho plynie? Všetci modrookí jedinci majú jedného rovnakého predka.

Všetci modrookí ľudia sú vlastne jedna „veľká rodina“

„Z toho môžeme vyvodiť, že všetci modrookí jedinci sú prepojení s rovnakým predkom,“ hovorí profesor Eiberg. „Všetci zdedili rovnaký prepínač na presne rovnakom mieste vo svojej DNA.“

Modrá farba očí je výsledkom jedinečnej genetickej zmeny, ktorá má špecifický a obmedzený účinok na gén OCA2. Všetci modrookí jedinci na svete zdieľajú túto genetickú mutáciu, čo naznačuje spoločného predka.

Ak sa pýtate, či táto mutácia má nejaké výhody, tak krátka odpoveď je, že nie. Ako vysvetľujú výskumníci, tak mutácia hnedých očí na modré nepredstavuje ani pozitívnu, ani negatívnu mutáciu. Je jednou z niekoľkých mutácií, ako sú farba vlasov, plešatosť, pehy a krásne znamienka, ktoré nezvyšujú ani neznižujú šancu človeka na prežitie.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.