lietadlo trubulencie
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Zaujímavosti

Sú turbulencie pre lietadlo nebezpečné a môžu spôsobiť jeho pád? Toto ste pravdepodobne nevedeli

Možno aj vy máte ten nepríjemný pocit vo vnútri tela, keď nastupujete do lietadla a hovoríte si, „čo ak spadne?“. Vedzte, že si to hovorí väčšina z nás, a to aj napriek tomu, že letecká doprava je bezpečnejšou, ako je tomu napríklad pri automobilovej doprave. Len pre zaujímavosť, podľa Národného úrad pre bezpečnosť dopravy USA, pravdepodobnosť úmrtia pri automobilovej nehode počas vášho života je 1 ku 98, zatiaľ čo pri leteckej doprave (vrátane komerčných letov, vzdušných taxi a súkromných letov) je to len 1 ku 7,178​, približuje web allgetaways.com.

Jedna z najnepríjemnejších skúseností, s ktorou sa môžete stretnúť počas letu, sú turbulencie. Niekedy sú slabšie, že ich ani riadne nepocítite, a inokedy sú silné. Vedeli ste, že jedným z dôvodov, prečo lietadla lietajú tak vysoko, je, že vo výškach okolo 10 až 12-kilometrov, čo je bežná letová výška, sú nepriaznivé poveternostné podmienky nižšie, a preto je let menej turbulentný?

Ako fungujú turbulencie?

Vráťme sa ale späť k téme a to, či sú turbulencie nebezpečné. Na to, aby sme sa vedeli odpovedať na túto otázku, tak si musíme povedať, ako vlastne vznikajú.

Turbulencie vznikajú, keď sa lietadlo stretne s nerovnomernými prúdmi vzduchu, ktoré môžu byť spôsobené rôznymi faktormi, ako sú zmeny atmosférického tlaku, jet streamy, vzduch okolo hôr, studené alebo teplé fronty a búrky. Tieto prúdy vzduchu vytvárajú víry a prúdy podobné tým vo vode, čo spôsobuje, že lietadlo sa pohybuje nepravidelne, vysvetľuje portál faa.gov (Federal Aviation Administration).

Pravdepodobne ste to nevedeli, ale existuje hneď niekoľko druhov turbulencií. Napríklad mechanické turbulencie sú spôsobené veľkými štruktúrami na zemi, ako sú hory. Termálne turbulencie vznikajú, keď sa teplý vzduch zdvíha a mieša s chladnejším vzduchom. Čisté vzdušné turbulencie nastávajú v oblakoch bez viditeľných známok nebezpečenstva, často sú najnebezpečnejšie, pretože sa ťažko predpovedajú.

Zaujímavosťou rovnako je, že na vznik turbulencií vplýva aj klíma, konkrétne klimatické zmeny. Predpokladá sa, že v priebehu času bude dochádzať k zvýšeniu frekvencie a ich intenzity, a to hlavne čistých vzdušných turbulencií.

Sú turbulencie nebezpečné?

Vráťme sa ale späť k základnej otázke a to, či predstavujú pre pasažierov nebezpečenstvo. Krátka odpoveď je, že nie. Turbulencie sú neoddeliteľnou súčasťou leteckej dopravy a hoci môžu byť nepríjemné, lietadlá sú konštruované tak, aby zvládli aj tie najintenzívnejšie turbulencie.

Krídla lietadiel sú mimoriadne pevné a flexibilné, čo im umožňuje ohýbanie a krútenie bez toho, aby sa poškodili. Pri testovaní lietadiel sú krídla vystavené zaťaženiam, ktoré sú niekoľkokrát väčšie ako tie, ktoré sa môžu vyskytnúť počas bežného letu​ (vrátane extrémnych turbulencií). Zároveň sú vyrobené z vysoko odolných materiálov, ako sú kompozity a hliníkové zliatiny, ktoré sú ľahké, ale mimoriadne pevné. Taktiež treba spomenúť, že tvar trupu a krídel je navrhnutý tak, aby minimalizoval nepravidelnosti prúdenia vzduchu a znižoval dopady turbulencií.

Zaujímavosťou rovnako je, že keď sa lietadlo dostane do nepriaznivých poveternostných podmienok, tak mnoho ľudí prežíva takzvanú „somatogravickú ilúziu“. Ide o situáciu, kedy mozog interpretuje spomalenie ako klesanie lietadla, pričom v skutočnosti zmena výšky sotva dosiahne niekoľko metrov. Tento jav je často spôsobený nesprávnym vnímaním gravitácie a polohy tela v priestore. Vzniká najmä v podmienkach, kde senzorické vstupy (napr. zrakové, vestibulárne alebo proprioceptívne) sú narušené alebo si navzájom protirečia.

lietadlo pohyb

Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Pravdou ale je, že môžu predstavovať riziko pre pasažierov, ktorí nie sú pripútaní. Je to rovnaké, ako keď idete autom po rozbitej ceste, bude vás to jednoducho hádzať. Napríklad v roku 2022 FAA zaznamenala niekoľko turbulencií, pri ktorých bolo vážne zranených 17 ľudí. Z toho väčšina bola ale posádka lietadla.

Fatálne turbulencie sú veľmi zriedkavé

Na to, aby pre lietadlo boli turbulencie fatálne, tak sa musí stretnúť viacero faktorov, ktoré „zapadnú“ do seba. Sú ale veľmi zriedkavé, o čom svedčí aj malý počet zaznamenaných prípadov. Jedným z nich je napríklad let Braniff International Airways Flight 250 z roku 1966. Tento let havaroval v dôsledku stretnutia s intenzívnou búrkou a silnými turbulenciami, ktoré preťažili konštrukciu lietadla.

Piloti stratili kontrolu nad lietadlom, ktoré sa rozpadlo vo vzduchu. Vyšetrovanie odhalilo, že kombinácia turbulentných prúdov a búrkových podmienok viedla k deštrukcii lietadla​, približuje web simpleflying.com.

Inými slovami, turbulencie môžu potenciálne spôsobiť pád lietadla, no je to vysoko nepravdepodobné. Nezabúdajte na to, že oveľa väčšiu šancu, že havarujete, a nebodaj bude nehoda pre vás fatálnou, je v aute a nie v lietadle.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť