velkost penisu a zbran
Zdroj: Deon Black z Unsplash, úprava Vedelisteze.sk, AI
Fakty, Ľudské telo, Mýty

Je pravda, že muži s malým penisom si skôr kúpia zbraň ako tí, ktorí sú s ním spokojní? Takýto výsledok nikto nečakal!

Pravdepodobne vám už niekto niekedy vravel, že muži, ktorí majú menší penis, majú tendenciu kúpiť si športové auto, aby si dokázali svoju mužnosť. Vedzte, že ak vám niekto toto tvrdil, tak mal pravdu. Dokazuje to štúdia z minulého roka.

Ako je to ale s vlastníctvom zbraní. Kompenzujú si muži, ktorí nie sú spokojní s veľkosťou ich prirodzenia, kúpou zbrane svoju mužnosť? Tak toto je otázka, ktorej sa venoval výskum vedcov z Texaskej univerzity v San Antoniu, Texaskej univerzity A&M a Floridskej štátnej univerzity. Publikovaný bol v American Journal of Men’s Health.

Je to známy stereotyp

Experiment predpokladal, že muži, ktorí sú nespokojní s veľkosťou ich prirodzenia, tak budú náchylnejší ku kúpe zbrane. Na to, aby toto tvrdenie potvrdili alebo vyvrátili, tak sa pozreli na spokojnosť mužov s ich penisom a vlastníctvo zbraní, či nájdu medzi tým nejaký súvis.

Za týmto účelom, aby našli odpoveď na otázku vyššie, výskumníci vytvorili sériu otázok, ktoré pokladali respondentom žijúcim v USA. Muži, ktorých sa dopytovali otázky, sa v roku 2023 zúčastnili prieskumu MSHAP, ktorý sledoval maskulinitu, sexuálne zdravie a politické názory v krajine. Treba podotknúť, že išlo o reprezentatívnu vzorku mužov v krajine. Následne boli vyzvaní, aby vyplnili dotazník vyhotovení výskumníkmi, za čo dostali aj odmenu.

Prekvapivý výsledok

Hoci súvislosť medzi nespokojnosťou s veľkosťou mužského prirodzenia a vlastníctvom zbraní, je vo všeobecnosti akceptovanou teóriou, tak nemusí tomu tak celkom byť. Prejdime ale hneď k tomu, na čo výskumníci prišli.

Paradoxne, predpoklad, že muži, ktorí majú pocit, že majú malý penis, si kúpia skôr zbraň, ako tí, ktorí sú svojim prirodzením spokojní, sa nepotvrdil. Práve naopak. Zistili, že najväčšia túžba vlastniť zbraň panuje medzi mužmi vo veku 18 až 29 rokov a 45 až 50 rokov, ktorí boli spokojní s veľkosťou svojho penisu. Muži nad 60 rokov, ktorí boli spokojní s veľkosťou svojho penisu, nemali už tak veľkú tendenciu vlastniť zbraň.

„…pravdepodobnosť, že budú (pozn.: muži, ktorí sú nespokojní s veľkosťou penisu) vlastniť zbraň (akúkoľvek zbraň alebo pušku vojenského typu), nižšia u mužov, ktorí sú nespokojnejší s veľkosťou svojho penisu. V skutočnosti každé zvýšenie nespokojnosti s veľkosťou penisu o jednu jednotku znižuje pravdepodobnosť vlastníctva akejkoľvek zbrane o 11 % a pravdepodobnosť, že budú vlastniť pušku vojenského typu o 20 %,“, píše sa v práci.

Výskumníci spájajú toto správanie s testosterónom. Muži, ktorí majú okolo 30 rokov, majú najväčšie hladiny testosterónu, čo vysvetľuje ich túžbu vlastniť zbraň. Ten postupne klesá, no časť mužov svoj vrchol zažije okolo 50 roku života, a potom znova klesá, znova klesá, čo môže vysvetľovať zmenu v preferencii kúpy zbrane.

Taktiež sa mužov dopytovali na to, či sa nejakou metódou pokúšali v minulosti zväčšiť svoj penis, napríklad prostredníctvom vákuovej pumpy. U týchto respondentov bola miera vlastníctva zbrane podobná ako u mužov, ktorí boli spokojní s veľkosťou svojho penisu. No inú súvislosť so známym tvrdením, že muži s malým penisom si kompenzujú tento pocit s vlastníctvom zbrane, nenašli.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť