modre oci
Nezaradené

Plán za 100 milionov: Stephen Hawking a Yuri Milner chcú nájsť mimozemský život

Miliardár Yuri Milner oznámil založenie nového konzorcia, ktoré má do 10 rokov nájsť mimozemský život. Do obrieho projektu chce investovať až 100 miliónov dolárov.

Ani 50 rokov neúspešného hľadania mimozemského života neodrádza propredných astrofyzikov od ďalších pokusov nájsť inteligentný život mimo našu Zem. Pôvodom ruský miliardár Yuri Milner sa preto rozhodol, že celý proces urýchli. Založil nové konzorcium Breakthrough Initiative, ktorého cieľom je nájdenie inteligentného mimozemského života do 10 rokov. Má ísť o projekt bezprecedentného rozsahu s rozpočtom 100 miliónov dolárov.

Projekt podporili také kapacity, akými sú napríklad astrofyzik Stephen Hawking, britský kozmológ a astrofyzik Martin Rees, americký astronóm a tvorca známej rovnice, určujúci počet mimozemských inteligentných druhov Frank Drake alebo americký astronóm Geoff Marcy.

10× viac a 100× rýchlejšie

Projekt bude rozdelený do dvoch častí, pričom najväčší podiel zodpovednosti pripadne obrím rádioteleskopom Green Bank v Západnej Virgínii a Parksovmu rádioteleskopu austrálskeho observatória. Obe zariadenia majú v rekordnom čase prehľadať až 10× väčší priestor než všetky predchádzajúce programy.

Cieľom je získať informácie o približne milióne hviezd nachádzajúcich sa v Mliečnej dráhe a stovke najbližších galaxií. Odposluch by mal byť až 50× citlivejší ako program SETI. Obom rádioteleskopom má navyše sekundovať laserový lovec planét – kalifornský teleskop Jamesa Licka.
image2_0
Okrem pátrania po inteligentných formách života má projekt aj druhú aktívnu časť, vyslanie digitálneho posolstva o živote na Zemi. Podrobnosti tejto časti projektu boli odtajnené iba čiastočne. Na prípravu posolstva má byť vyhradený rovný milión dolárov a uchádzať sa o neho môžu projekty v plánovanej verejnej súťaži.

Ide v poradí už o druhý veľký projekt zameraný na hľadanie mimozemského života. Tento rok v apríli americká NASA oznámila zostavenie špeciálneho supertýmu, ktorého jedinou úlohou má byť nájdenie mimozemského života. Výsledky NASA očakáva v najbližších 20 rokoch, Milnerov plán je tak o poznanie ambicióznejší.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť