Nezaradené

Prečo ženy neznášajú matematiku a technické odbory?

Ženy majú strach z matematiky, fyziky a tiež zo silne mužského prostredia na technických školách. To sú hlavné príčiny, prečo v odbore informačných a komunikačných technológií chýbajú ženy.

Na druhej strane študentky technických odborov považujú samy seba za technicky zdatné a schopné konkurovať mužským kolegom. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktorá vznikla ako súčasť projektu ADWICE v centre SIX Vysokého učenia technického v Brne.

Výsledky prieskumu plynú z odpovedí takmer 700 študentov technických stredných a vysokých škôl v SR a v Rakúsku. Jeho výsledky nás celkom prekvapili. Okrem iného sa ukázalo, že niektorí študenti v tomto odbore ani ženy nechcú a že dokonca aj niektoré dievčatá a ženy sú samy skeptické voči rôznym náborovým akciám,“ uviedla jedna z autoriek štúdie Lucie Hudcová.

3177-zena-tabule-vzorecky-matematika
Technológie sú síce vnímané ako perspektívne, študenti sa ale do odborných škôl nehrnú. „V spoločnosti prevládajú stereotypy, že ženy nerozumejú technike,“ uviedla Hudcová.Chýba podľa nej aj nedostatok pozitívnych vzorov.

Odborníci ale tvrdia, že technické odbory sú pre ženy atraktívne. „Ženy zamestnané v týchto odboroch zarábajú viac než ostatní, sú menej ohrozené nezamestnanosťou a ich práca býva viac časovo flexibilná, čo je vzhľadom k starostlivosti o deti a rodinu výhoda,“ dodala Hudcová.

Štúdia ukázala, že v technických odboroch pracuje zhruba10% žien. Zaujímajú sa napríklad o biomedicínu, fyzikálne a optické inžinierstva alebo kybernetiku a automatizácie. Obmedzujúce pre kariéru žien zostávajú podľa Hudcovej deti.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť